sobota, lipiec 13, 2024
środa, 17 lipiec 2013 18:20

Podaj alkohol w elegancki sposób

Jeśli chcemy, aby konsumpcja alkoholu nie była tylko pospolitą libacją, a raczej wyrafinowanym kosztowaniem trunków, trzeba poświęcić przygotowaniu alkoholu nieco więcej czasu i uwagi. W zależności od podawanego alkoholu, trzeba uważać na inne szczegóły.  Po pierwsze, każdy alkohol musi być schłodzony, ale to nie znaczy zmrożony. Każdy trunek podaje się w nieco innej temperaturze. Przede wszystkim, nigdy nie podaje się butelki alkoholu wyciągniętej z zamrażarki.
Najniższą temperaturę powinna mieć wódka oraz wino musujące (potocznie zwane szampanem) – od 6 do 8 stopni Celsjusza. Najlepiej butelkę z trunkiem podać w coolerze, czyli metalowym wiaderku zawierającym kostki lodu. Wtedy alkohol nie ogrzeje się, nawet jeśli będzie dość długo stal na stole. Wodę i soki do popicia podaje się lekko schłodzone, czyli wyciągnięte z lodówki. Sprawa komplikuje się, jeśli chcemy elegancko podać wino, bo nie ma jednego wyznacznika. Różowe wino podaje się w temperaturze 8-12 stopni, białe – 7-10 stopni, czerwone powinno być nieco cieplejsze – około 17 stopni lub w temperaturze pokojowej. Tak samo serwuje się koniak oraz likiery. Także whisky nie powinna być zimna. Najlepiej nalać whisky w temperaturze pokojowej i dodać do niej nieco zimnej wody lub ewentualnie kostki lodu. Ciepłe piwo smakuje okropnie, dlatego należy obniżyć jego temperaturę do 9 stopni Celsjusza.

Bardzo ważne są naczynia. Każdemu trunkowi odpowiadają konkretne kieliszki. Wódkę nalewa się do małych i niskich kieliszków o pojemności maksymalnie 50 mililitrów. Kobiety przeważnie wolą mniejsze kieliszki – 35-40 mililitrów. Szampan nie może być podawany w kieliszkach do wina, bo te są dość szerokie i bąbelki szybko z nich uciekają. Wino musujące podajemy zawsze w wysokich kieliszkach na nóżce o wąskim kielichu. Natomiast wino białe i czerwone pije się z kieliszków z cienkiego szkła na nóżce, ale w odróżnieniu od kieliszków do szampana, są one niskie a kielichy pękate. Kieliszki do wina białego są nieco wyższe niż te do czerwonego i mają nieco mniejszy kielich. Whisky można podawać w niskich szklankach o grubym dnie lub kieliszkach na nóżce o kielichu w kształcie kwiatu tulipana. Koniak serwuje się w podobnym kielichu, ale o większym pucharze i brzegach skierowanych do wewnątrz. Piwo – w dużych kuflach z uchem lub dużych kielichach na nóżce. Likiery w kieliszkach takich jak do wódki. Monika Brodzka http://albercik.pl/
Więcej w tej kategorii: « Kropla design 101 zastosowań bukietu »