niedziela, 02 wrzesień 2012 21:20

Z czarownicą za pan brat

Pierwotnie była złą kobietą, która zaprzedała duszę diabłu. Obecnie kojarzy się z białą magią i wieloma postaciami z książek. Dobra czy zła? Kim jest czarownica? Czarownica – postać kobieca o dość specyficznym wyglądzie. Najczęściej o haczykowatym nosie pokrytym brodawkami, ubierała się w czarne długie suknie, a na głowie nosiła szpiczastą tiarę.
Jej głównym środkiem lokomocji była miotła, względnie nowoczesna wersja czarownicy przemieszczała się na odkurzaczu lub myjce parowej. Znana, często mimo okropnego charakteru lubiana i powszechnie wykorzystywana w literaturze.
Jak powstała? Początki jej istnienia są równie tajemnicze jak powstania samej Biblii. Jedni uznają, że o czarownicach zaczęto mówić dopiero w XV wieku, kiedy papież Innocenty VIII wydał bullę zezwalającą na karanie śmiercią czarownic. Drudzy twierdzą, że czarownice żyły na długo przed papieżem, a swoją rację popierają legendą o pierwszej wiedźmie w słowiańskim świecie*.
Wiemy natomiast jedno – motyw czarownicy bardzo spodobał się nie tylko Kościołowi, który mógł utrzymać urząd Świętej Inkwizycji, ale także twórcom. Postać kobiety parającej się czarami można spotkać u takich pisarzy jak: William Szekspir (Makbet), Michaił Bułhakow (Mistrz i Małgorzata) Terry Pratchett (seria Świat Dysku) czy w Polsce u Andrzeja Pilipiuka (seria o Jakubie Wędrowyczu). To również popularna postać w serialach i bajkach, np. Sabrina – nastoletnia czarownica lub Czarodziejki.
Właśnie dzięki obecnej popkulturze, czarownica – niegdyś zła i okrutna, dziś jest łagodną, najczęściej pomagającą innym, kobietą. Widać czas i kultura łagodzi obyczaje, nawet istot fantastycznych.

*http://slowianie.republika.pl/czarownica.htm
© 2013-2020 by SN2.EU