poniedziałek, kwiecień 22, 2024
środa, 19 czerwiec 2013 15:23

Pojednawcza Wigilia św. Jana

Już za kilka dni będziemy mogli cieszyć się oficjalnym rozpoczęciem jednej z bardziej lubianych pór roku – lata. W tym czasie zbiegają się dwa święta – opisywana już Noc Kupały oraz Noc Świętojańska, inaczej zwana Wigilią św. Jana. Czym jest ta druga – przekonacie się za chwilę!

Wigilia św. Jana obchodzona jest w nocy z 23 na 24 czerwca i jest próbą zasymilowania pogańskich obrzędów letniego przesilenia z wiarą katolicką. W trakcie Nocy Świętojańskiej odbywa się wiele obrządków, zależnie od tego, gdzie się ją świętuje. Wśród nich znajdziemy palenie ognia (znane praktycznie w całej Polsce), związane z nim skoki przez ognisko (Niemcy, Polska, Litwa, Rosja), palenie kukły (południe Polski, Francja, Irlandia, Ukraina), tańce dziewcząt wokół rozpalonego ognia (Podlasie, Białoruś), obrzęd rzucania wianków przez głowę na drzewa (Pomorze, Warmia i Mazury), puszczanie wianków po wodzie (Kraków, Mazowsze, Rosja), wieńczenie zielem (Szwecja, Dania, Niemcy, Rosja, Polska).

W Wigilię Św. Jana przeprowadza się także bardzo ważny obrzęd święcenia wody – ponoć dopiero po nim można bezpiecznie kąpać się w różnego rodzaju stawach czy jeziorach.