sobota, lipiec 13, 2024
poniedziałek, 18 marzec 2013 13:15

Przywitaj się z japońskim chochlikiem!

Chochlik w naszej kulturze kojarzy się z niegroźnym stworzeniem, który lubi płatać rozmaite psoty. Jednak czy tak jest także w Japonii? Otóż okazuje się, że według ich wierzeń chochliki mogą posiadać rozmaite charakterki. Jaki więc jest Zashiki-warashi? Przekonajcie się sami!

Czym jest Zashiki-warashi? To domowy chochlik, który najczęściej przybiera postać kilkuletniego dziecka z czerwoną twarzą i długimi włosami. Zobaczyć go mogą jedynie małe dzieci, a jego obecność można odczuć dzięki licznym hałasom w pustych pomieszczeniach domowych lub puszczaniem znikąd muzyki.

Jednak nie we wszystkich regionach Japonii Zashiki jest taki niewinny. Część Japończyków wierzy, że jest to demon powstały z duchów zmarłych dzieci (w tym płodów poaborcyjnych lub dzieci zabitych tuż po narodzeniu), które zwyczajnie przychodzą się mścić za swój los. A zemsta bywa słodka i nieco podobna do naszych zmor czy strzyg – po prostu siadają sobie one na klatce piersiowej śpiącej osoby i podduszają do momentu wybudzenia się jej ze snu.