środa, maj 22, 2024
wtorek, 05 marzec 2013 10:05

Wiele twarzy jednego demona

Diabeł to prawdziwy mistrz wyprowadzania nas w pole – nie tylko próbuje z ukrycia zawłaszczyć sobie nasze dusze, lecz także próbuje nas podejść z każdej strony. Setki różnych imion i symboli mają nas zmylić, jednak spokojnie – my tak naprawdę wiemy co się święci. Dziś przedstawimy Wam pod jakimi nazwami może ukryć się diabeł oraz jakie symbole często go reprezentują.

Zacznijmy może od imion. Oczywiście najpopularniejsze z nich to Szatan, Diabeł, Lucyfer, Belzebub (chociaż Ci dwaj są uznawani za pomagierów Księcia Ciemności), Bies, Czart, Licho czy Rokita. Jednak istnieje również wiele innych nazw Diabła, niektóre wywodzą się z naszego kraju, inne są utartymi zwrotami pochodzącymi z mitologii słowiańskiej. Wśród nich znajdziemy Smętka, Hrabię Manteufela, Mefistofelesa, Antychryst, Kozyra, Dusiołek, Boruta. W niemieckim Diabła nazywa się także Volandem oraz Urianem.

A symbole? Również można podzielić na te bardziej i mniej znane. Do najpowszechniejszych należą: pentagram, odwrócony krzyż, 666 (Liczba Bestii) oraz Krzyż Nerona. Do mniej znanych należy czarny kozioł i/lub główka kozła, symbol trzech czarnych zwierząt: czarna kura, czarny kot i czarny kozioł. Wszystkie w dawniejszych czasach służyły do wywoływania Pana Ciemności z jego królestwa p