sobota, lipiec 13, 2024
wtorek, 15 styczeń 2013 17:59

Czy chciałbyś studiować demonologię?

Nawet jeśli tak, to będziesz musiał się sporo natrudzić! Choć niegdyś był to bardzo popularny kierunek, również na polskich uczelniach, aktualnie trudno jest znaleźć taką specjalność, nie mówiąc już o kierunku studiów. Dla ciekawskich – kilka słów o demonologii!
Wbrew pozorom to nie jest pseudonauka, a dział wliczany do religioznawstwa i teologii, zajmujący się...demonami. Byty, moce i siły, które zajmują miejsce pomiędzy człowiekiem a bogiem to coś, co demonolog lubi najbardziej. Dodatkowo w religioznawstwie uznaje się ją za element doktryny religijnej, w której rozprawia się na temat powstawania demonów oraz ich cudacznego charakteru.

Zapaleńcy mogą obecnie poszukiwać jedynie śladowych ilości demonologii na uczelniach  pod postacią przedmiotu na studiach z filologii polskiej, etnologii, religioznawstwa czy teologii świeckiej. Jeszcze parę lat temu istniała cała specjalność na teologii zajmująca się tymi nieprzyjemnymi bytami – można ją było wybrać, składając papiery na Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie.

Nic to! Zawsze zamiast dyplomu studiów demonologicznych, można zwyczajnie posiąść tą wiedzę, sięgając po odpowiednią literaturę. „Polska demonologia ludowa”, „Słownik aniołów i demonów”, „Leksykon demonologii” oraz „Historia piekła” to podstawowe pozycje, które powinny znaleźć się na Twojej półce o ile faktycznie interesujesz się tą dziedziną.