piątek, 19 styczeń 2018 13:22

Warzywa w diecie to podstawa. Zobacz, jak pielęgnować je w ogrodzie

Przydomowa uprawa warzyw to nie tylko sposób na codzienną porcję świeżych warzyw w diecie, ale także hobby, które łatwo zmienia się w życiową pasję. Zobacz, jak dbać o rośliny na grządce.

Każdy ogrodnik wie, że własna uprawa warzyw wymaga nieco troski i starań, zwłaszcza kiedy pogoda nie dopisuje, a szkodniki dokuczają. Istnieją jednak sprawdzone sposoby, które pozwalają na stworzenie idealnych warunków do wzrostu warzyw i chronią je przed chorobami albo działaniem szkodników. Jednym z nich jest szklarnia ogrodowa, której zakup gwarantuje udane uprawy od lutego do listopada.

 

Zbawienny wpływ szklarni ogrodowej na warzywa i inne rośliny wynika z właściwości materiałów, które wykorzystuje się do budowy. Nawet najprostsza, nieogrzewana szklarnia ogrodowa stwarza specyficzny mikroklimat – idealny do wzrostu upraw, a także pozwala na maksymalne wykorzystanie promieni słonecznych. Zanim pojawi się w twoim ogrodzie, warto go odpowiednio przygotować.

Przede wszystkim, znajdź odpowiednie miejsce. Szklarnia ogrodowa powinna się znajdować na południowo-wschodniej stronie ogrodu/działki, czyli takiej, która jest najlepiej nasłoneczniona. Jeśli ma służyć przez długie lata, dobrze żeby stanęła na solidnych fundamentach. Pamiętaj również o przygotowaniu gleby zgodnie z potrzebami roślin, które zamierzasz uprawiać. Zadbaj także o to, żeby szklarnia ogrodowa  została wyposażona w potrzebne na co dzień narzędzia ogrodnicze.

Choć szklarnia ogrodowa to najlepsze, co możemy zafundować warzywom, nie we wszystkich ogrodach znajdzie się dla niej miejsce. W takich sytuacjach, warto rozważyć tunel foliowy albo inspekty ogrodowe. Tunel foliowy powstaje z folii polietylenowej i jest o wiele mniejszy, a także lżejszy niż szklarnia ogrodowa. Zasada jego działania jest prosta: wspomaga uprawę tych roślin, które do wzrostu potrzebują odpowiedniej temperatury (ciepłolubne). Tunel najlepiej postawić w okresie przedwiośnia. Natomiast inspekty ogrodowe sprawdzą się zarówno wczesną wiosną, jak i jesienią. Te małe, drewniane "domki" ze spadzistymi, szklanymi dachami chronią nasze sadzonki przed przymrozkami oraz skutkami gwałtownych zmian pogody.

Dzięki tym trzem prostym rozwiązaniom: szklarnia ogrodowa, tunel albo inspekty ogrodowe wyhodujesz wspaniałe warzywa nie tylko zdrowsze od sklepowych, ale także o wiele smaczniejsze. Przekonasz się również, ile radości i satysfakcji przynosi zbieranie obfitych plonów.

© 2013-2020 by SN2.EU