piątek, luty 23, 2024
wtorek, 16 kwiecień 2019 15:18

Worki i cienie pod oczami - jak im zapobiegać?

Worki i cienie pod oczami to klasyczna oznaka nieprzespanej nocy, jednakże ich powstawanie może mieć również inne podłoże. Podkrążone oczy, często określane jako "oczy pandy" nie prezentują się estetycznie, dlatego też najczęstsze próby ich maskowania odbywają się przy użyciu niezawodnych kosmetyków. Co powoduje powstawanie cieni pod oczami oraz w jaki sposób możemy im zapobiegać?

 

Cienie i wory pod oczami - przyczyny powstawania

Worki pod oczami są wynikiem zastoju limfy w tkankach podskórnych (pod powieką dolną lub górną lub też obiema). Najczęściej pojawiają się one rano, czemu sprzyja pozycja horyzontalna w trakcie snu, która wpływa na osłabienie krążenia płynów w organizmie. Ponadto, pozostałe czynniki powodujące powstawanie worów pod oczami to m.in.:
• uwarunkowania genetyczne,
• wiek (wraz z wiekiem spada napięcie mięśnia okrężnego oka),
• niewłaściwy tryb życia w postaci nadużywania alkoholu, palenia papierosów, nieodpowiedniej diety,
• przemęczenie oraz mała ilość snu wynikająca z zarywania nocy,
• w niektórych przypadkach za obrzęk pod oczami odpowiadać może alergia lub nadczynność tarczycy.
Cienie oraz sińce pod oczami to natomiast zmiany barwnikowe oraz naczyniowe. Ich objawem jest zasinienie skóry przy powiece dolnej. Najczęstszym rodzajem cieni pod oczami o podłożu genetycznym są cienie naczyniowe, będące wynikiem prześwitywania przez cienką skórę naczyń krwionośnych. Ponadto, wyróżnia się również cienie barwinkowe, powodowane przez hemoglobinę oraz produkty jej rozkładu (biliwerdyna, bilirubina i żelazo) oraz zmiany zanikowe skóry, które powstają w wyniku starzenia się organizmu.

Cienie pod oczami powodowane są przez zmęczenie oraz niewystarczającą ilość snu, jednakże ich powstawaniu mogą sprzyjać także zanieczyszczenia środowiska, dym papierosowy, intensywna ekspozycja na słońce czy zbyt mała ilość płynów dostarczana organizmowi.

Jak zapobiegać cieniom i workom pod oczami?

Kremy pod oczy

Pomocne w zniwelowaniu oraz zapobieganiu powstawania cieni i worków pod oczami są kremy napinające oraz rozjaśniające, np.Remescar Krem, Eye Contour Cream czy DayWear Eye Cooling Anti-Oxidant Moisture GelCreme. Ponadto, warto wybierać również produkty z zawartością witaminy C, K, kofeiną oraz wyciągami ziołowymi (pietruszka, miłorząb japoński, arnika, bławatek).

Korektory

Przy zakupie odpowiedniego korektora należy zwrócić uwagę na jego barwę, gdyż zalecany odcień to maksymalnie dwa tony jaśniejszy od naszej cery. Ważna jest również konsystencja kosmetyku. Korektor nie powinien być tłusty lub też zbyt matowy (może wysuszać skórę pod oczami). Najlepszą postacią jest forma płynna, która łatwo się rozprowadza i szybko zastyga. Można sięgać także po korektory mineralne w formie proszku.

Kompresy i okłady na oczy

Okłady z zimnych plastrów ogórka, pokruszonych kostek lodu zawiniętych w bawełnianą ściereczkę lub letnich woreczków z herbatą to prosty sprawdzony domowy sposób na złagodzenie nieestetycznych zmian pod oczami. Kompresy te zwężają naczynia limfatyczne i redukują obrzęk, a przy tym działają kojąco na zmęczone powieki.

Wypoczynek i zmiana stylu życia

Jeśli worki pod oczami i cienie są spowodowane szybkim tempem życia i masą obowiązków przekładających się na nasze zmęczenie, koniecznie warto zadbać o odpowiednią regenerację, dobry sen i właściwą dietę. Pamiętajmy, że przemęczenie organizmu jest widoczne nie tylko z zewnątrz, ale objawia się również wewnętrznymi zaburzeniami jego funkcjonowania.