poniedziałek, październik 02, 2023
czwartek, 25 styczeń 2018 13:06

Jak dbać o skórę w czasie smogu?

Coraz częściej spotykamy się w mediach z alarmującymi komunikatami dotyczącymi wysokiego stężenia smogu. W większości polskich miast jego normy są znacznie podwyższone, a tym samym stan powietrza, którym oddychamy, określany jest jako zły lub wręcz fatalny. Negatywne efekty działania smogu są niebezpieczne nie tylko dla naszych płuc czy oskrzeli, ale także dla skóry, która gdy tylko wychodzimy na zewnątrz, narażona jest na działanie szkodliwych substancji. Jak możemy ją chronić? Jakie mogą być skutki oddziaływania smogu na skórę? O tym wszystkim przeczytasz poniżej!

Czym jest smog i jak wpływa na skórę?

Mianem smogu określa się mieszankę kurzu, spalin i ekstraktów węglowych, wśród których wyróżnia się nawet 150 różnych substancji, m.in.: dwutlenek siarki, metale ciężkie (mangan, chrom, rtęć, kadm, ołów), dioksyny oraz wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (które bezpośrednio przyczyniają się do powstawania chorób nowotworowych). Koktajl tych substancji ma destrukcyjny wpływ na cały organizm człowieka, w tym na skórę. Zanieczyszczenia znajdujące się w smogu sprawiają, że znacznie szybciej się ona starzeje, jest bardziej narażona na trądzik, alergie czy egzemę. Przyczyną tych problemów jest tak zwany stres oksydacyjny (wywoływany przede wszystkim przez zanieczyszczenia powietrza), w wyniku którego zaburzona zostaje równowaga pomiędzy wolnymi rodnikami, a zwalczającymi je przeciwutleniaczami.

Do objawów stresu oksydacyjnego zalicza się:

  • poszarzały odcień skóry,
  • szorstkość skóry,
  • pojawienie się nadwrażliwości skóry,
  • przebarwienia skórne,
  • wypryski.

Jeżeli zauważyłaś u siebie wskazane objawy, a wiele czasu spędzasz na zewnątrz, bardzo prawdopodobne, że przyczyną Twoich problemów ze skórą jest smog.

Jak chronić skórę przed działaniem smogu?

Aby wspomóc swoją skórę w nierównej walce ze smogiem, musisz dostarczyć jej jak najwięcej składników o działaniu antyoksydacyjnym. Do swojej pielęgnacji włącz kremy, sera i maseczki zawierające witaminy A i E, które uznawane są za najskuteczniejszy oręż w neutralizowaniu wolnych rodników. Znajdziesz je m.in. w kremie do twarzy Betula Alba Care czy wygładzającym serum Reti Vital Care od Vis Plantis. Dobrym pomysłem będzie również sięgnięcie po produkty bogate w witaminę B, która rewelacyjnie wspiera odbudowę naturalnej warstwy ochronnej skóry. Oczywiście w czasie smogu niezbędne jest także odpowiednie nawilżanie skóry – w tej roli najlepiej sprawdzą się kosmetyki zawierające oleje roślinne, pantenol czy aloes, na przykład kojący i nawilżający płyn micelarny Herbal Vital Care od Vis Plantis.

Więcej na: https://sklep.elfa-pharm.pl/pl/77-kremy-do-twarzy