poniedziałek, 26 lipiec 2021 19:37

Regeneracja organizmu – jak przywrócić ciału równowagę?

Porady dotyczące regeneracji Porady dotyczące regeneracji pixabay

Regeneracja organizmu po dużym wysiłku fizycznym i psychicznym jest bardzo ważna.

 

Obecnie w tym zakresie jest bardzo dużo możliwości, dzięki czemu każdy może wybrać taką, która najlepiej będzie odpowiadała jego potrzebom. Warto pamiętać, że coraz częściej wybierane są techniki, które pozwalają na relaksację przynoszącą odprężenie i jednoczesne odprężenie i regenerację w sferze duchowej i fizycznej. Jak zatem można przywrócić równowagę ciału i duszy? Na jakie możliwości warto zwrócić szczególną uwagę?

Korzystanie z sauny – sposób na regenerację nie tylko dla sportowców

Porady dotyczące regeneracji organizmu można znaleźć w wielu miejscach. Przykładem mogą być tutaj gabinety lekarskie, odnowy biologicznej, studia masażu czy salony SPA. Pojawia się także coraz więcej portali związanych z tą tematyką.

Jedną z najczęściej udzielanych porad jest ta, aby korzystać z sauny. Jest to polecane szczególnie sportowcom po treningu, gdyż sesja na saunie pozwala się rozluźnić i zregenerować mięśnie. Oprócz tego regularne wizyty w saunie pozwalają na zwiększenie odporności organizmu. Warto też wspomnieć o tym, że w ten sposób można też wspomóc się w czasie kuracji związanej z leczeniem bólów stawowych, chorób górnych dróg oddechowych czy zrelaksować się po ciężkim psychicznie dniu. Dodatkowo można w czasie takiej sesji zastosować odpowiednio dobrane olejki eteryczne, które stosowane są do relaksacji i w przypadku aromaterapii.

Joga – przywrócenie równowagi ciału i duszy

Joga kojarzona jest w głównej mierze przez laików z trudnymi do wykonania pozycjami. Jednak warto wiedzieć, że istnieje kilka jej odmian, które w zależności od potrzeb mogą pomagać w ukojeniu nerwów, regeneracji mięśni czy poprawie wydolności organizmu i budowaniu szczupłej sylwetki.

Jeśli chcesz zadbać o swoje mięśnie po dużym wysiłku, zwróć uwagę na jogę regeneracyjną. Pomaga ona nie tylko po intensywnych treningach. Możesz ją ćwiczyć także po nieprzespanej nocy, intensywnej zabawie tanecznej czy wyczerpującej pieszej wycieczce. Przy wykonywaniu ćwiczeń, najlepiej na początku pod okiem profesjonalnego instruktora, możesz także słuchać relaksującej muzyki, która pomoże ukoić twoją duszę.

Zabiegi lecznicze i nie tylko – na jakie warto zwrócić uwagę, gdy chce się zregenerować?

Przy potrzebie mocniejszej regeneracji np. po chorobach czy urazach, sposób regeneracji warto zawsze skonsultować z rehabilitantem, fizjoterapeutą lub lekarzem. Pomoże on w dobraniu odpowiedniej drogi do odzyskania równowagi w organizmie. Jednym z częściej wybieranych zabiegów są różnego rodzaju masaże dopasowane tak, aby wspomóc regenerację mięśni. Obecnie wiele tego rodzaju zabiegów oferują już nie tylko gabinety rehabilitacyjne, ale i hotele prowadzące SPA. Często są one połączone z zabiegami mającymi poprawić nastrój, np. wspomnianą aromaterapią czy muzykoterapią. W takich miejscach nieraz prowadzone są także warsztaty relaksacyjne. Po uczestnictwie w nich można zastosować wybrane techniki samodzielnie w domu.

© 2013-2020 by SN2.EU