piątek, 03 lipiec 2020 14:10

Jakie obrusy możemy spotkać we współczesnych domach?

Obrus Obrus

Niezależnie od rozmiaru, kształtu, użytego do produkcji materiału i wynikających z niego właściwości, wszystkie obrusy to niezwykle ważny element dekorujący niemal każdy typ stołu. Zwykle stosuje się je przy specjalnych okazjach, podczas uroczystych obiadów lub kolacji, świątecznych przyjęć czy spotkań rodzinnych.

W tradycyjnym wystroju wnętrz są one stałą ozdobą stołu. We wnętrzach minimalistycznych najczęściej korzysta się z nich tylko podczas ważnych wydarzeń rodzinnych lub towarzyskich.

Czym nakryć stół?

Szukając idealnego obrusu dopasowanego do rozmiaru i kształtu stołu, najlepiej wybrać model o 40-50 cm dłuższy i szerszy od podstawowych wymiarów blatu. W przypadku stołów o okrągłych blatach możemy szukać nakrycia w kształcie koła lub zdecydować się na jego kwadratową wersję. Wówczas wybieramy model na tyle duży, by zakryć cały blat, ale na tyle mały, by jego rogi nie dotykały ziemi. Do nakrywania stołów stosujemy obrusy wykonane z wielu typów materiałów. W sprzedaży znajdziemy ich wersje poliestrowe, w tym z dodatkową powłoką teflonową, które często określa się mianem plamoodpornych. Dużą popularnością kupujących cieszą się również klasyczne modele bawełniane, zwykle atrakcyjnie zdobione, klasyczne lniane, z dodatkiem bawełny lub materiałów syntetycznych, dzięki czemu nieco mniej się gniotą, a także wiskozowe, żakardowe czy niezwykle eleganckie, uchodzące za najbardziej ekskluzywne modele haftowane.

Właściwości materiałów

W użytkowaniu codziennym najlepiej sprawdzają się odporne na plamy, łatwe do utrzymania w czystości, a przy tym stosunkowo tanie obrusy poliestrowe. Znajdziemy je w niezwykle dużej różnorodności wersji, co ułatwia znalezienie modelu idealnie wpisującego się w specyficzne potrzeby każdego użytkownika. Przy okazji różnego rodzaju uroczystości, gdy zależy nam na podkreśleniu doniosłości chwili, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie jednak elegancki, efektownie zdobiony obrus wykonany z tkanin naturalnych: bawełnianych, lnianych czy wiskozowych. Oczywiście w takim wariancie nie jest on odporny na palmy i dość łatwo się gniecie, ale na specjalnie okazje warto zaopatrzyć się przynajmniej w jego jeden egzemplarz.

Choć w nowoczesnych, minimalistycznie urządzonych domach stoły przez większość czasu pozostają odkryte, to jednak przy specjalnych okazjach praktycznie zawsze okrywają je dopasowane do wystroju wnętrza obrusy. W sprzedaży znajdziemy ich niemal nieskończenie dużą liczbę wersji. Jeśli zależy nam na elegancji, a nie tylko na walorach praktycznych, najlepiej szukać modelu wykonanego, przynajmniej w części, z przyjemnych w dotyku tkanin naturalnych.

Wyświetlony 93 razy
© 2013-2019 by SN2.EU