środa, 01 lipiec 2020 17:45

Ciężkostrawne warzywa - jeść czy nie jeść?

niestrawność  niestrawność 

Często wydaje nam się, że wszystkie warzywa, bez wyjątku, są lekkostrawne i nie powinny stanowić żadnego obciążenia dla naszego żołądka. Tymczasem nawet po warzywnej uczcie możemy odczuwać objawy niestrawności.

Niektóre warzywa mogą powodować problemy dyspeptyczne. Nie należy jednak całkowicie z nich rezygnować. Wystarczy tylko odpowiedni sposób obróbki, a można uniknąć przykrych dolegliwości. 

Jakie warzywa bywają ciężkostrawne?

  • Cebula to warzywo, które stosowane jest w kuchni bardzo często i przygotowywane na różne sposoby. I dobrze, gdyż zawiera w sobie wiele cennych dla organizmu składników. Niestety cebula w postaci surowej bywa ciężkostrawna, co szczególnie mogą odczuć osoby często borykające się z objawami niestrawności. I chociaż kanapki z kilkoma plasterkami cebuli bywają bardzo smaczne, to jednak później możemy odczuć nieprzyjemny dyskomfort w żołądku, szczególnie jeśli przesadzimy z ilością. Bez przeszkód można jednak jeść cebulę duszoną, gotowaną i pieczoną.
  • Czosnek to warzywo, które za sprawą swojego aromatu i zapachu bardzo często jest dodawane do różnych przypraw. Co więcej, w okresie przeziębienia przygotowuje się z niego wiele naturalnych specyfików na przeziębienie, a ich działanie jest naprawdę dobre. Niestety czosnek bywa ciężkostrawny. Może podrażniać żołądek i przyczyniać się do nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takich jak m.in. wzdęcia, zaparcia czy biegunka.
  • Kapusta i rośliny strączkowe są pełne cennych składników, jednak mogą powodować spore problemy ze wzdęciami, nawet u osób, które normalnie nie mają takich problemów. Warto jednak po nie sięgać ze względu na wartość odżywczą. Aby uniknąć dyskomfortu po zjedzeniu np. grochu, fasoli lub soczewicy, wystarczy dodać do potraw zioła na wzdęcia w postaci przypraw, np. koper włoski, kminek, majeranek lub kolendrę. 
  • Rzodkiewka, kalarepa, brokuły, zielony groszek, pory, kukurydza także mogą przyczyniać się do uczucia dyskomfortu w brzuchu ze względu na działanie wzdymające. Nie należy ich jednak całkowicie eliminować z diety. Wystarczy tylko odpowiedni sposób obróbki, np. gotowanie na parze lub blanszowanie. Co ważne, nie u wszystkich osób będą one powodować dolegliwości. U niektórych mogą wręcz powodować poprawę trawienia, sprzyjając w regularnych wypróżnieniach.

Jak poradzić sobie z problemem niestrawności?

Gdy pojawiają się problemy z niestrawnością spowodowane posiłkami, w tym np. ciężkostrawnymi warzywami, warto sięgnąć po naturalne metody, np. zioła. Pomocne będzie przede wszystkim picie ziołowych herbatek, np. z dziurawca, mięty pieprzowej, nagietka, melisy lekarskiej czy mniszka lekarskiego. Zioła do herbatek można kupić gotowe w sklepach lekarskich, ale dobrym sposobem jest też samodzielne zerwanie i suszenie roślin. Na niestrawność pomocny jest też napar z siemienia lnianego.

Oprócz tego warto mieć w domowej apteczce naturalne olejki. Na problemy dyspeptyczne polecane są mieszanki olejków roślinnych, np. z mięty pieprzowej, lawendowego, goździkowego, cynamonowego, cytrynowego, cytronelowego. Wykazują one łagodzące działanie przy niestrawności, wzdęciach, zgadze, mdłościach czy bólu żołądka. Mogą być przyjmowane doustnie, ale i do nacierań w celu poprawy samopoczucia.

Wyświetlony 39 razy

Media

© 2013-2019 by SN2.EU