sobota, maj 25, 2024
czwartek, 25 sierpień 2022 17:17

Naprawa okien – najczęstsze usterki w nowoczesnych oknach

Okna PCV Okna PCV pixabay

Pod wpływem wieloletniej eksploatacji, osiadania budynku czy błędów montażowych, może pojawić się konieczność naprawy okna. Na szczęście sporą ilość prac możesz wykonać samodzielnie, ale niektóre z nich wymagają wezwania specjalisty. Sprawdź, jakie usterki okien pojawiają się najczęściej i w jaki sposób możesz je usunąć!

1. Klamka do okna plastikowego jest luźna

Trzeba przyznać, że zepsuta klamka do okna plastikowego to najczęstsza przyczyna kłopotów z domowymi oknami. Na skutek codziennego otwierania, zamykania czy uchylania, element ten po prostu się zużywa. Możesz tego doświadczyć, gdy mechanizm do otwierania i zamykania okna nie działa zbyt precyzyjnie, a sama klamka jest po prostu luźna. Co możesz w tej sytuacji zrobić? Przy nasadzie klamki znajduje się zaślepka, która osłania dwie śruby mocujące. Wystarczy ją podważyć i przekręcić o 90o, by się do nich dostać. Najczęściej wystarczy dokręcić śruby z wyczuciem, by zauważyć zdecydowaną poprawę stabilności klamki. Jeżeli jednak mocowania są popękane, wymiana klamki w oknie może okazać się niezbędna.

2. Brak możliwości zamknięcia skrzydła okiennego

Czasem naprawa okien jest potrzebna również wtedy, gdy okno nie chce się zamknąć. Ten z pozoru bardzo poważny problem, można rozwiązać bez wzywania serwisanta. Najczęstsze przyczyny takiej usterki to:

  • pozostawienie klamki w nieodpowiedniej pozycji;
  • nagromadzony brud w uszczelkach skrzydła;
  • zniszczona uszczelka blokująca zamknięcie;
  • opadnięcie skrzydła z jednego zawiasu.

Problem nagromadzonych zanieczyszczeń można w bardzo prosty sposób usunąć i nie trzeba wcale tego specjalnie komentować. Jednak zablokowany mechanizm okna uchylnego może sprawiać większe problemy. Dlatego przygotowaliśmy odpowiednią instrukcję. Co musisz zrobić, by naprawić okno bez wzywania serwisanta? Poproś kogoś z domowników o pomoc i wykonaj następujące czynności:

  1. Otwórz okno i dociśnij je przy górnym zawiasie w narożniku.
  2. Jednocześnie naciśnij na blokadę obrotu klamki znajdującą się na wysokości klamki w okuciu skrzydła. Ustaw blokadę w pionie.
  3. Trzymając jednocześnie skrzydło do zawiasu oraz blokadę w pozycji pionowej przekręć klamkę do żądanej pozycji.
  4. Po tej czynności spróbuj zamknąć okno.
  5. Jeśli powyższe metody nie zadziałają, wezwij serwisanta.

3. Brak regulacji docisku okna

Zdarza się, że okno jest po prostu nieszczelne. Nie jest to spowodowane zużyciem uszczelek ani uszkodzeniem mechanicznym skrzydła. Często winę ponosi brak regulacji docisku okna, który powstaje przez wieloletnią eksploatację skrzydła. Dodatkowym czynnikiem jest zaniedbanie konserwacyjne użytkownika i zabrudzenia. Dlatego najlepszym sposobem na samodzielne poradzenie sobie z tym problemem jest dokładne wyczyszczenie ramy okiennej i uszczelek. A jak wyregulować okno plastikowe? Potrzebujesz do tego kilku kluczy imbusowych i śrubokrętów. Pod plastikowymi zaślepkami ukryte są śruby regulacyjne na zawiasach. Wystarczy niewielki ruch w prawo lub w lewo, by okno znowu było szczelne. Pamiętaj o niewielkich obrotach i ciągłym sprawdzaniu efektów.

4. Zniszczone uszczelki w oknach

Czasem naprawa okien PCV polega na wyjęciu i zamontowaniu nowych uszczelek. Na skutek zanieczyszczeń, zmian temperaturowych i wielu lat użytkowania mogą się one zniszczyć. Wymiana jednak jest bardzo prosta. Kluczem do skutecznej naprawy usterki jest dokładne odmierzenie długości uszczelki potrzebnej do montażu w skrzydle. Uszczelniające elementy gumowe sprzedawane są na metry bieżące, a model dopasowany jest zawsze do wyjmowanego z okna. Na szczęście nie musisz wzywać do tego montera, bo taka praca jest bardzo prosta.

budvaokna pcv

Źródło: https://www.budvarcentrum.pl/typ-produktu/okna-pvc/

Naprawa okien PCV – wnioski

Większość trudności z działaniem okien plastikowych możesz pokonać samodzielnie lub z pomocą domownika. Jednak kluczem do prawidłowej pracy skrzydeł okiennych jest ich regularna konserwacja. Polega ona na aplikowaniu smaru w zawiasy, zmianie docisku w porze letniej i zimowej oraz cyklicznemu oczyszczaniu ramy z zabrudzeń. Dzięki temu możesz uniknąć poważnych kłopotów z oknami i cieszyć się wieloletnią i bezproblemową eksploatacją.