wtorek, maj 28, 2024
piątek, 18 marzec 2022 10:45

Tesla Motors – co powinieneś wiedzieć o gigancie zza oceanu?

leasing samochodu leasing samochodu pixabay

Przedsiębiorstwo Tesla Motors uchodzi za pioniera technologii przyszłości. Produkuje autonomiczne auta elektryczne, którymi zachwyca się świat motoryzacji. Dzięki rozwiązaniom takim jak leasing lub wypożyczenie, Ty również możesz usiąść za kierownicą Tesli – choćby na jeden dzień.

Kim Elon Musk jest dla Tesla Motors?

Osoba Elona Muska jest powszechnie kojarzona z Tesla Motors. Przez ostatnie lata przedsiębiorca z RPA aktywnie angażował się w ten projekt, tym samym stając się twarzą marki. Musk nie jest jednak ani założycielem Tesla Motors, ani jedynym mózgiem operacji. Realnie wywiera jednak ogromny wpływ na rozwój spółki oraz posiada w niej największe udziały sięgające 21%. Jednocześnie mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, że Musk nie jest założycielem przedsiębiorstwa. Podwaliny pod dzisiejsze imperium technologiczne założyli Martin Eberhard i Marc Trappening.

Skromne początki

Pierwszym produktem spółki była Tesla Roadster, to sportowe auto nie było jednak w pełni autorskim projektem. Model został stworzony we współpracy z brytyjską marką Lotus i ujrzał światło dzienne w 2008 roku. Przełomowy pojazd był unikatem, gdyż powstało jedynie 2450 jego egzemplarzy. Od tamtej pory wiele się zmieniło. W roki 2021 przedsiębiorstwo sprzedało prawie milion aut. Obecnie Teslę można nabyć także w Polsce, a możliwy jest nawet leasing samochodu.

Wyzwania i sukcesy

Rozwój Tesla Motors nie był pozbawiony problemów. Przez lata przedsiębiorstwo musiało pokonywać ogromne wyzwania, by utrzymać pęd swojego postępu i przetrwać. Poważna zmiana w funkcjonowaniu spółki nastąpiła w roku 2008, gdy jej prezesem został Elon Musk. W tym samym okresie przedsiębiorstwo musiało radzić sobie z kłopotami finansowymi. Tesli udało się jednak uzyskać 465 milionów dolarów pożyczki w ramach programu wsparcia nowoczesnych technologii motoryzacyjnych. Zastrzyk kapitału pomógł spółce wejść w okres dynamicznego rozwoju.

Tesla dziś i jutro

Tesla Motors słynie z innowacyjności. Spółka przyczyniła się do przełomowego rozwoju technologii umożliwiających autonomiczną jazdę. Auta amerykańskiego przedsiębiorstwa stanowią milowy krok w kierunku przyszłości. Obecnie produkowane modele to Tesla 3, S, Y oraz X. Co więcej, firma posiada ambitne plany wydania trzech nowych aut autonomicznych. Wśród nich znajdują się futurystyczny pickup Cybertruck, ciężarowy Semi oraz hipersamochód Roadster. Tesla bez wątpienia zmierza w kierunku odważnego integrowania przyszłościowych technologii ze swoimi produktami. Przedsiębiorstwo nie ogranicza się jednak do produkcji aut. Podczas jednej z konferencji dotyczących sztucznej inteligencji, Elon Musk zapowiedział powstanie humanoidalnego robota o nazwie Tesla Bot. Nie ulega wątpliwości, że zarząd spółki dostrzega głód przełomowych rozwiązań w dynamicznie zmieniającym się świecie. Już niedługo zobaczymy wyniki tych projektów na własne oczy.