wtorek, maj 28, 2024
czwartek, 17 marzec 2022 13:22

Czy można pozbyć się diastemy z pomocą stomatologa?

dentysta Bielany dentysta Bielany pixabay

Diastema to dosyć często spotykana “przerwa” pomiędzy górnymi jedynkami. Czy jest ona w jakiś sposób szkodliwa?

Nie, dana osoba nie musi nic z nią robić - jeżeli nie czuje takiej potrzeby. W niektórych zawodach diastema stanowi nawet atut – modelki wykorzystują ją chociażby jako swój znak charakterystyczny. We Francji uznawana jest ona za symbol szczęścia. Jeżeli jednak Ty czujesz, że po prostu Ci się to nie podoba i nigdy raczej nie zmienisz zdania – dentysta może pomóc Ci w pozbyciu się diastemy.

Mamy tutaj na szczęście do wyboru kilka opcji – tych mniej lub bardziej kosztownych. To ważne, bo czasami chcemy pozbyć się diastemy już w młodym wieku, a wtedy możemy nie mieć jeszcze odłożonych pieniędzy na licówki porcelanowe. W tym okresie życia chcemy też na pewno skorzystać z takiej metody, która jest możliwie, jak najmniej inwazyjna. Dzięki temu jesteśmy w stanie ewentualnie “cofnąć” ten proces. Dentysta przyjrzy się Twoim zębom i doradzi Ci, co najlepiej się sprawdzi – w końcu bardzo dużo zależy tutaj od indywidualnych cech naszego uzębienia.

A może aparat?

Gdy marzy nam się usunięcie diastemy – zwykle chcielibyśmy to zrobić szybko. Czasami jednak okazuje się, że zdaniem dentysty lub ortodonty – bardziej przydałby nam się teraz aparat ortodontyczny. Dlaczego proponowane jest takie rozwiązanie? Korzystanie z aparatu to także dobry sposób na pozbycie się przerwy między jedynkami – tutaj jednak trzeba poczekać na efekty co najmniej kilka miesięcy. Koszt aparatu też nie będzie niski. Możemy jednak jednocześnie zająć się także ewentualną wadą zgryzu – a to zawsze dobry pomysł.

Licówki

W celu pozbycia się diastemy najczęściej wybierane są obecnie licówki. Mamy do wyboru licówki porcelanowe lub kompozytowe – te drugie określa się także jako bonding. Czym się one różnią? Licówki porcelanowe tworzone są oczywiście z silniejszego materiału - są więc o wiele bardziej odporne na ewentualne uszkodzenia i nie musimy ich wymieniać przez co najmniej 10 lat. Wyglądem praktycznie w ogóle nie różnią się one od naszych własnych zębów. To wszystko sprawia jednak, że są one też droższe. Tutaj też wymagane jest szlifowanie zębów. 

Bonding, czyli pozbycie się diastemy z pomocą kompozytu – to zdecydowanie tańsza opcja. Nie ingerujemy w płytkę zęba i dalej możemy uzyskać bardzo naturalny efekt. Kompozyt zużywa się jednak po około 3 latach i łatwiej można takiego zęba przypadkowo uszkodzić. Mimo to ludzie są zadowoleni z obydwu sposobów pozbywania się diastemy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej i potrzebny Ci dentysta Bielany to dzielnica, w której znajdziesz dużo profesjonalnych gabinetów. Sprawdź także ofertę: https://er-dental.pl/uslugi/ortodoncja-dorosli-i-dzieci/