sobota, maj 18, 2024
wtorek, 15 marzec 2022 16:18

Jak wybrać drzwi przeciwpożarowe? Praktyczne wskazówki

drzwi pożarowe drzwi pożarowe pixabay

Drzwi przeciwpożarowe znajdują zastosowanie w wielu typach budynków. Z powodzeniem używa się ich zarówno w biurowcach i centrach handlowych, jak i domach jednorodzinnych. Jak dobrać odpowiedni model drzwi przeciwpożarowych z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb? Zostań z nami i dowiedz się więcej!

Do czego służą?

Drzwi pożarowe montuje się w celu zatrzymania rozprzestrzeniającego się ognia w przypadku pożaru. Produkty tego typu zaprojektowane są tak, by wytrzymały napór ognia w określonych ramach czasowych. Wiele modeli oferuje również szczelność na dym, co znacznie ułatwia ewakuację i zmniejsza ryzyko zaczadzenia, zatrucia dymem oraz wystąpienia innych tragicznych scenariuszy. Chcąc znaleźć drzwi przeciwpożarowe dopasowane do indywidualnych potrzeb, warto przyjrzeć się dostępnym opcjom i przeanalizować ich parametry. Pamiętaj, że poszczególne modele mogą posiadać inne właściwości i oferować różne poziomy odporności na ogień i dym.

Klasy drzwi pożarowych

Szukając właściwych drzwi, warto zwrócić uwagę na klasy przeglądanych modeli. Wyróżnia się kilka kategorii produktów pod względem wytrzymałości na działanie ognia i szczelności. Za regulacje w tym zakresie odpowiada norma PNB 02851-1:97. Wszystkie drzwi pożarowe oznacza się łatwymi w interpretacji symbolami ciągami liter i cyfr. Przykładowy zapis klasy to EI15. „EI” informuje o szczelności ogniowej, a dodana na końcu liczba odpowiada ilości minut, które dany egzemplarz wytrzymuje pod naporem ognia. Dodatkowe oznaczenie literą „C” oznacza automatycznie zamykające się drzwi, a „S” wskazuje na dymoszczelność produktu.

Materiały wykonania

Drzwi przeciwpożarowe najczęściej wykonuje się ze stali, drewna, aluminium lub szkła. Częstą praktyką wśród producentów jest łączenie dwóch lub więcej materiałów w obrębie jednego produktu. Na przykład szkło powszechnie łączy się z każdym z pozostałych wymienionych surowców. Co równie ważne, użyty materiał często decyduje o sugerowanym zastosowaniu lub docelowej lokalizacji drzwi. Blaszane konstrukcje z reguły nie są zbyt estetyczne, w związku z czym zazwyczaj używa się ich w garażach i pomieszczeniach gospodarczych. Drewniane drzwi przeciwpożarowe świetnie sprawdzą się we wnętrzach domów i budynków mieszkalnych. Aluminiowe najczęściej montuje się w wejściu. Z kolei szklane drzwi skutecznie wpasowują się w wystrój biur i gabinetów.

Dodatkowe rozwiązania

Nawet proste rozwiązania potrafią znacznie podnieść funkcjonalność drzwi przeciwpożarowych. Standardowym dodatkiem oferowanym przez producentów jest samozamykacz. Dzięki niemu drzwi zamykają się automatycznie, o ile nie zostaną celowo zablokowane. Alternatywne rozwiązanie stanowią zawiasy sprężynowe, lecz te nie słyną z wytrzymałości i wymagają częstego regulowania. W przypadku zewnętrznych drzwi przeciwpożarowych warto wyposażyć się również w listwę opadającą. Pozwala ona na stworzenie dodatkowej bariery ochronnej, a tym samym podniesienie bezpieczeństwa budynku na wypadek ognia.