wtorek, maj 28, 2024
czwartek, 04 listopad 2021 19:03

Czy można być za starym na zaczęcie nauki gry na gitarze?

nauczsiegrac.pl. nauczsiegrac.pl. pixabay

Któż z nas w dzieciństwie nie marzył o tym, żeby nauczyć się grać na gitarze? To trudna sztuka, która wymaga zgłębiania nut, chwytów i wielu godzin wyczerpujących ćwiczeń. Czy można być za starym na zaczęcie nauki gry na gitarze? Wyjaśniamy!

 

O gitarach słów kilka…

Gitara to instrument muzyczny z grupy strunowych szarpanych z pudłem rezonansowym, gryfem i progami na podstrunnicy. Standardowa gitara wyposażona jest w sześć strun. Nierzadko jednak spotkać można instrumenty różniące się budową pod tym względem i oferujące muzykom maksymalnie aż dwanaście strun. Gitary mają swój udział w tworzeniu utworów należących do wielu gatunków muzycznych. Wśród tych najpopularniejszych warto zdecydowanie wymienić pop, blues, rock, metal, flamenco czy country. 

Podział gitar

Rodzina instrumentów jakimi są gitary dzieli się na dwie główne grupy:

 • akustyczne, do których zaliczają się m.in.:
  • Gitara barokowa,

  • Gitara klasyczna,

  • Gitary klasyczne z dodatkowymi strunami,

  • Gitara akustyczna,

  • Gitary akustyczne z wbudowanym mikrofonem lub przetwornikiem (znane też jako elektroakustyczne).

 • elektryczne, a wśród nich:
  • Gitara elektryczna,

  • Gitara basowa,

  • Gitara elektroklasyczna,

  • Cigar Box Guitar,

  • Gitara wielogryfowa.

Naukę zawsze najlepiej zacząć od gitary klasycznej. Najtańsze instrumenty tego typu (oczywiście używane) nierzadko można kupić na popularnych serwisach z ogłoszeniami lokalnymi już za kilkadziesiąt złotych. Nowa gitara klasyczna to wydatek około 200 złotych (jeśli mamy na uwadze zakup jakiegoś prostego, niskobudżetowego modelu). Sprawdź ceny gitar w sklepie muzycznym nauczsiegrac.pl.

Od czego zacząć naukę?

Jeśli chcecie nauczyć się gry na gitarze i w niedalekiej przyszłości czarować słuchaczy niczym Zakk Wylde, to koniecznie musicie dobrze przyswoić sobie nuty i podstawowe chwyty. Nie jest to łatwa sztuka i może się zdarzyć, że będziecie tracić do tego zapał. Warto jednak być wytrwałym i nie poddawać się w chwilach zwątpienia. Ciężka praca na pewno zaprocentuje w przyszłości. Zgłębienie podstaw jest natomiast konieczne, by w jakikolwiek sposób poradzić sobie z nauką gry na gitarze.

Warto pamiętać, że w sieci dostępnych jest wiele kursów dla początkujących gitarzystów - zarówno w postaci e-podręczników, jak i różnych wideo kursów chociażby w serwisie YouTube. Zawsze też można zapisać się do jakiegoś ogniska muzycznego lub skorzystać z lekcji indywidualnych u osób trudniących się nauczaniem gry na gitarze. Możliwości jest więc naprawdę sporo. Wiele w tej kwestii zależy od naszego zapału do nauki oraz indywidualnych predyspozycji.

Czy na naukę gry na gitarze może być za późno?

Zdecydowanie nie! Zawsze jest dobry czas na to, by się rozwijać. Jak już wspomniałem, nauka gry na gitarze nie jest łatwa, wymaga wiele cierpliwości i samozaparcia. Może być jednak dla nas niesamowitą przygodą i wyzwaniem, które pozwoli nam się rozwijać na wielu innych polach - między innymi w kwestii zdolności manualnych czy też poprawy naszej koncentracji.

A czy Wy gracie na gitarze? A może wybraliście jakiś inny instrument?