sobota, maj 18, 2024
poniedziałek, 08 listopad 2021 18:12

Zapalenie stawu biodrowego – przyczyny oraz sposoby leczenia

Zapalenie stawu biodrowego Zapalenie stawu biodrowego

Ból najpierw odczuwany w biodrze i pachwinie, z czasem promieniujący do nogi – to typowe objawy zapalenia stawu biodrowego. Przyczyny zapalenia bioder są różne, zwykle jednak jest ono konsekwencją zakażenia bakteryjnego lub wirusowego. Jakie są objawy zapalenia stawu biodrowego w zależności od jego charakteru? Jak skutecznie walczyć z bólem bioder? Podpowiadamy!

Zapalenie stawu biodrowego – rodzaje i objawy

Zapalenie stawu biodrowego może mieć różny charakter. Wyróżnia się m.in.:

  • bakteryjne zapalenie stawu biodrowego – objawy to: obrzęk w obrębie biodra, nadmierna ciepłota bolesnego miejsca, tachykardia (przyspieszone bicie serca)1;
  • wirusowe zapalenie stawu biodrowego – manifestuje się silnym bólem w biodrze oraz objawami ogólnymi takimi jak gorączka czy złe samopoczucie, czasem na skórze w obrębie biodra pojawia się wysypka;
  • reumatologiczne zapalenie stawu biodrowego – charakteryzuje się silnym bólem w stawie biodrowym utrudniającym chodzenie, który promieniuje do innych partii ciała i zajmuje także inne stawy.

Zapalenie stawu biodrowego – leczenie domowe

Zapalenie stawu biodrowego z czasem powinno samoistnie ustąpić. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że przez ten czas, w szczególności na początku, mocno daje się we znaki i bardzo uprzykrza życie, warto podjąć działania, które przyspieszą rekonwalescencję i powrót do zdrowia. Co najlepiej się sprawdzi na ból w stawie biodrowym?

Ograniczenie aktywności ruchowej

W przypadku wystąpienia zapalenia stawu biodrowego zaleca się przede wszystkim powstrzymanie przez jakiś czas od aktywności ruchowej, w szczególności uprawiania różnego rodzaju sportów. Nie ma potrzeby zostawania w łóżku, należy jednak zrezygnować z wykonywania wszelkich czynności nadmiernie obciążających staw biodrowy, gdyż mogłoby to prowadzić do pogłębienia uszkodzenia.

Leki przeciwbólowe

Gdy stan zapalny stawu biodrowego powoduje szereg objawów, które są bardzo dotkliwe, utrudniają poruszanie się i obniżają samopoczucie, to można sięgnąć po niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), które powinny złagodzić dolegliwości bólowe. Co prawda leki z grupy NLPZ są dostępne bez recepty i można jest stosować bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem, należy jednak stosować się do zaleceń z ulotki i przestrzegać określonych dawek.

Suplementacja kolagenem

Wsparciem dla funkcjonowania stawu biodrowego stanowić może preparat z kolagenem 4Flex. Kolagen jest elementem składowym struktur stawowych i odpowiada za ich elastyczność. Jest on niezbędny dla utrzymania pełnego ruchu w stawach i ich prawidłowego funkcjonowania. Niestety wraz z wiekiem ilość kolagenu w organizmie spada – kolagenu zaczyna ubywać już po 25. roku życia. Dlatego w ramach profilaktyki bólu bioder warto wdrożyć suplementację preparatem 4Flex zawierającym łatwo przyswajalnym hydrolizat kolagenu Fortigel®, występujący w formie saszetek z proszkiem.

Decydując się na suplementację, należy pamiętać, że suplement diety nie może być stosowany jako substytut (zamiennik) zróżnicowanej diety. Dla zachowania dobrego stanu zdrowia niezbędne jest prowadzenie zdrowego trybu życia i stosowanie zrównoważonej diety bogatej przede wszystkim w witaminę D i wapń.

Zapalenie stawu biodrowego – kiedy trzeba zgłosić się po pomoc do lekarza?

Jeśli zastosowanie leczenia zachowawczego nie pomoże, a przykre dolegliwości zaczną się nasilać, nie obejdzie się bez wizyty u lekarza. Najprawdopodobniej konieczne będzie wdrożenie specjalistycznego leczenia dobranego pod kątem choroby. Do tego trzeba będzie przeprowadzić szereg badań. W zależności od wskazań będzie to morfologia krwi, badania obrazowe, w tym RTG i USG, lub punkcja stawu biodrowego. Wyniki powinny jednoznacznie wskazać źródło wszelkich problemów i umożliwić dobór odpowiedniego leczenia.

 

Bibliografia:

  1. Witryna: https://www.medme.pl/artykuly/zapalenie-stawu-biodrowego-objawy-i-leczenie,67353.html (dostęp: 2021.10.26)