środa, maj 29, 2024
poniedziałek, 24 sierpień 2020 13:41

Audyt energetyczny przedsiębiorstwa jest obowiązkowy. O czym trzeba pamiętać?

Audyt energetyczny przedsiębiorstwa Audyt energetyczny przedsiębiorstwa fot: pixabay.com

Energia elektryczna, zaliczana zgodnie z prawem rachunkowości do kosztów stałych, zgodnie ze statystykami, jest jednym z największych kosztów tego typu w przedsiębiorstwie.

Oczywiście faktyczne zużycie energii w głównej mierze zależy od specyfiki firmy oraz branży, jednak kluczem do optymalizacji kosztów i zwiększenia efektywności wykorzystania energii jest zidentyfikowanie tych obszarów, w których energia elektryczna jest wykorzystana w sposób nieekonomiczny. To właśnie po to wykonuje się audyt energetyczny przedsiębiorstwa.

 

Czym dokładnie jest audyt energetyczny i dla kogo jest on obowiązkowy?

Audyt energetyczne przedsiębiorstwa jest procesem, który polega na obiektywnej ocenie stanu użytkowania energii elektrycznej, porównanie jej do założeń zgodnych z powierzchnią i dokumentacją techniczną budynku oraz zaproponowanie zmian w obszarach, w których energia jest wykorzystywana w najmniej wydajny sposób. Audyt energetyczny przedsiębiorstwa ma na celu ograniczenie wydatków związanych z wykorzystaniem energii, a weryfikacji stanu obecnego przez wykwalifikowaną osobę z zewnątrz pozwala na wyłapanie nieścisłości, które w normalnych warunkach nam umykały. Od 2016 roku audyt energetyczny stał się obowiązkiem dla niektórych przedsiębiorców. Zgodnie z ustawą, przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 250 pracowników bądź te, których obroty wynoszą 50 milionów euro, a przychody 43 miliony euro mają obowiązek wykonania audytu energetycznego raz na rok. Oprócz tego została stworzona też odrębna grupa przedsiębiorstw, które powinny wykonać taki audyt co 4 lata. 

Jak wygląda przebieg audytu energetycznego i jakie są jego koszta?

Wyspecjalizowany audytor rozpoczyna proces audytu od dogłębnego wywiadu z właścicielem budynku, a także zapoznaniem się z dokumentacją techniczną.

  • Pierwszy etap pozwala na stworzenie wstępnych szacunków dotyczących tego, jakie wykorzystanie energii może mieć miejsce w przypadku naszego przedsiębiorstwa.
  • Po wstępnych założeniach audytor przechodzi do właściwej weryfikacji, podczas której sprawdza instalację światła, instalacje grzewczą, ciepłej wody, a także klimatyzację.

Dodatkowo audyt obejmuje również ściany, dachy oraz okna oraz wszelkie urządzenia elektryczne, włącznie z dźwigami osobowymi czy towarowymi. Po weryfikacji audytor sporządza odpowiednią dokumentację, która zawiera informację na temat stanu energetycznego w budynku wraz z zaleceniami, które pozwolą na optymalizację wykorzystania energii. 

Zalety związane z przeprowadzeniem audytu

Z audytem energetycznym dla przedsiębiorstw wiąże się wiele korzyści. Przeprowadzenie audytu jest obowiązkowe dla określonej grupy przedsiębiorstw, nie oznacza to jednak, że inne firmy nie mogą takiego audytu wykonać. W wielu wypadkach koszt audytu, który zaczyna się od 2500 złotych, zwraca się na przestrzeni paru miesięcy, kiedy wykorzystanie energii jest zoptymalizowane. Dodatkowo wykonanie takiego audytu energetycznego pozwala nam na ubieganie się o dofinansowanie do projektów termomodernizacyjnych, które wymagają od nas wykonania takiego audytu.