środa, maj 29, 2024
czwartek, 23 lipiec 2020 19:13

Czym jest drukarnia cyfrowa i co można w niej wydrukować?

Drukarnia cyfrowa Drukarnia cyfrowa

Z perspektywy czasu drukarnie cyfrowe na rynku poligraficznym są jedną z nowości. Chociaż można korzystać z ich usług już od wielu lat, to jednak bazują one na relatywnie nowej technologii, czyli na druku cyfrowym. Czym dokładnie jest druk cyfrowy? Jakie usługi świadczą drukarnie cyfrowe? Co można w nich wydrukować?

 

Przygotowanie materiałów drukowanych jest dzisiaj bardzo łatwe. Wydruki można wykonać w domu na drukarce domowej, ale również można zrobić to w profesjonalnej drukarni. Kiedyś można było korzystać tylko z drukarni offsetowych, które nadal znajdują się w użytku. Teraz często wybierane są także drukarnie cyfrowe. To atrakcyjna alternatywa dla offsetu, która spowodowała, że druk stał się jeszcze bardziej opłacalny.

Czym jest drukarnia cyfrowa?

Drukarnie cyfrowe zaczęły działać wraz z pojawieniem się metody druku cyfrowego. Jest to druk prowadzony we współpracy z komputerami, na urządzeniach, które realizują wydruki bezpośrednio z projektów w formacie elektronicznym. Taką mini drukarnią jest właśnie domowa drukarka atramentowa czy laserowa. Oczywiście, w przypadku firm zajmujących się poligrafią mamy do czynienia ze znacznie większą skalą takich druków, lecz idea pozostaje taka sama. W drukarni cyfrowej można zamówić nawet jeden wydruk na bazie dostarczonego projektu – bez potrzeby przygotowywania specjalnych matryc, jak ma to miejsce w drukarniach offsetowych. Aby zlecić usługę, należy dostarczyć projekt wydruku. Co ważne, projekty nie muszą być takie same, ponieważ w drukarniach cyfrowych można zlecić także personalizację druku, co jest jej dużym atutem.

Zalety drukarni cyfrowych:

  • możliwość wykonania już jednego wydruku – druk jest opłacalny także przy niskich nakładach

  • druk na różnych nawierzchniach – nie tylko na papierze

  • wysoka jakość druku – fotograficzna jakość

  • szybki wydruk – dostępny praktycznie od ręki

  • możliwość personalizacji druku – każdy wydruk może zawierać inne informacje, na przykład inne numery, imiona i nazwiska

  • różne metody uszlachetniania druku – powodują, że gotowe wydruki mogą być jeszcze piękniejsze.

Co można wydrukować w drukarni cyfrowej?

W drukarniach cyfrowych można przygotować różnego rodzaju materiały, dlatego też posiadają one bardzo szerokie zastosowanie we współczesnej poligrafii. Dobra drukarnia cyfrowa Warszawa to jedno z miast, w którym można skorzystać z tych usług, może przygotować między innymi druki reklamowe – ulotki, foldery, wizytówki, kalendarze, etykiety, plakaty, naklejki na witryny i samochody, bannery, a także inne typy druków, na przykład małe nakłady książek, zaproszenia, bilety, naklejki, dyplomy, certyfikaty.

Media

artykuły sponsorowane copywriting