piątek, maj 31, 2024
piątek, 22 maj 2020 16:23

Jakie mieszkania kupujemy najchętniej? Rynek mieszkaniowy w Polsce

Mieszania w Polsce Mieszania w Polsce

Rynek mieszkaniowy w Polsce wciąż przeżywa boom. Własne lokum to marzenie i cel życiowy większości Polaków. Jakie mieszkania kupujemy najchętniej? W tej kwestii statystyki i badania prowadzone w ostatnich latach są zgodne. Oto garść interesujących faktów!

Wybieramy 40 m2

Największa grupa Polaków kupujących mieszkanie decyduje się na lokum o powierzchni około 40 m2. Z czego wynika ten właśnie wybór? Prawdopodobnie chodzi o kompromis pomiędzy ceną, a dostępną powierzchnią. 40 m2 to wystarczająco dużo dla rodzin z jednym dzieckiem, bezdzietnych małżeństw, a tym bardziej singli. Nieruchomości o powierzchni 50 m2 i większe zazwyczaj stają się wyborem osób w średnim wieku, o stabilniejszej sytuacji finansowej i wyższych dochodach, które po prostu mogą sobie pozwolić na taki wydatek. Z kolei kawalerki są częściej wybierane przez młodych singli, osoby starsze, bądź traktowane jako nieruchomość pod inwestycję.

Lokale dwupokojowe

Preferowana przez Polaków powierzchnia mieszkania (wynikająca z ograniczeń finansowych) w prosty sposób determinuje liczbę pomieszczeń w kupowanych najczęściej mieszkaniach. Zwykle są to lokale dwupokojowe wyposażone w kuchnię i łazienkę. Osoby, które kupują mieszkanie o nieco wyższym metrażu, często decydują się na dodatkowy pokój. Popularnym trendem jest połączenie kuchni z salonem.

Ogrodzone osiedla

W ostatnich latach bardzo wielu Polaków preferuję kupowanie mieszkań znajdujących się na ogrodzonych osiedlach. Prawdopodobnie taka lokalizacja daje wyższe poczucie bezpieczeństwa.

Lokalizacja poza centrum miasta

Mieszkania znajdujące się poza centrum miasta są z reguły sporo tańsze, ale nie stanowi to ich jedynej zalety. Wielu Polaków świadomie wybiera spokój i obecność terenów zielonych, które odnajdują na przedmieściach, a nawet w mniejszych miejscowościach znajdujących się w pobliżu dużych aglomeracji. Dobrym tego przykładem są inwestycje mieszkaniowe aktualnie realizowane przez Euro Styl w Rumii, skąd bardzo łatwo i szybko można dostać się do Gdyni i Gdańska: https://www.eurostyl.com.pl/oferta/nowe-mieszkania-rumia.html.

Nic nie wskazuje, aby w najbliższym czasie preferencje dotyczące zakupu mieszkań miały się radykalnie zmienić.

 

Media