czwartek, 27 luty 2020 15:47

Pamiętaj o bezpieczeństwie przy poszukiwaniu pożyczki przez internet

Pożyczka przez Internet Pożyczka przez Internet

W dzisiejszych czasach jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że wszystko załatwiamy szybko, a najlepiej przez Internet. Online chcemy mieć dostęp do konta bankowego, możliwość płacenia rachunków, kupowania czy nawet zaciągania pożyczek, gdy zajdzie taka potrzeba. Co ciekawe już od 10 lat możemy korzystać z pożyczek przez Internet.

W ciągu ostatnich 3 lat zanotowano nawet stały wzrost liczby osób, które biorą pożyczki online. Przede wszystkim jest to szybkie i wygodne, ale też anonimowe, bo nie musimy iść do placówki i się w niej fizycznie pokazywać. Pozostaje jednak pytanie czy pożyczki online na pewno są takie anonimowe?

Pożyczka dla każdego nawet w kwadrans

Wiele firm pożyczkowych reklamuje swoje oferty prostymi i zachęcającymi hasłami. Często można spotkać się z szybką pożyczką na dowód czy pożyczką bez BIK. Co to oznacza? W praktyce, aby wziąć na siebie jakiekolwiek zobowiązanie i tak musimy być pełnoletni, a więc posiadać dowód osobisty. Dane zawarte w dowodzie takie jak imię i nazwisko, numer i seria dokumentu, PESEL, potrzebne są do sporządzenia umowy. Mimo, że pożyczki bierzemy online, to i tak zawieramy zdalnie umowę o pożyczkę. W niej musi być oznaczone szczegółowo kto jest pożyczającym, a kto udziela pożyczki. A także na jaki termin, w jakiej kwocie itd. Zatem można powiedzieć, że każda pożyczka jest na dowód.

Część firm jednak nie oczekuje innych dokumentów od klienta. Źródło oraz wysokość dochodów podaje się samodzielnie w ramach oświadczenia o dochodach. Nie przedstawiamy dokumentu wydanego przez zakład pracy. Mimo to musimy podać dane zgodne ze stanem faktycznym. Podanie np. zawyżonej kwoty przychodów może być potraktowane jako próba wyłudzenia pożyczki. Samo oświadczenie jest równie ważne jak zaświadczenie o dochodach wydane z miejsca pracy.

Wypełniając wniosek o pożyczkę online można też zobaczyć, że potrzebne jest wyrażenie zgody do sprawdzenia klienta w bazach. Tutaj jednak część firm pożyczkowych deklaruje, że nie sprawdza BIK - Biura Informacji Kredytowej. Aczkolwiek to nie oznacza, że żadna baza nie zostanie sprawdzona. Firmy pożyczkowe najczęściej weryfikują klientów w BIG Info Monitor. Jest to ogromna baza danych, w której można znaleźć te same informacje, co w BIK oraz informacje o długach czy zobowiązaniach pozabankowych, jak abonament na media. Zatem BIG Info Monitor daje o wiele lepszy obraz klienta, niż samo sprawdzenie BIK. Dlatego trzeba uważać, jeśli zależy nam na ofercie bez weryfikowania w bazach, ponieważ samo hasło "bez BIK" nie oznacza "bez baz".

Po wypełnieniu wniosku należy dokonać przelewu weryfikacyjnego przez bankowość mobilną lub aplikację. Jest to konieczne celem potwierdzenia danych osobowych. Dane we wniosku muszą być zgodne z danymi w banku, aby firma pożyczkowa mogła klienta zweryfikować pozytywnie. Wychodzi tu z założenia, że tylko my możemy posługiwać się naszym dowodem, oraz tylko my mamy dane do logowania się do bankowości mobilnej na konto, którego właścicielem jesteśmy.

Jak firma pożyczkowa zadba o nasze dane?

Wszystkie informacje podajemy przez Internet, więc po pierwsze musimy się upewnić, czy będą one bezpieczne. Dlatego zanim rozpoczniemy wpisywanie danych do wniosku musimy sprawdzić czy przy adresie strony internetowej pojawia się znaczek kłódki. Jeśli tak, oznacza to, że strona jest chroniona certyfikatem bezpieczeństwa SSL. Dzięki temu mamy pewność, że wymiana danych jest zaszyfrowana. Ponadto podczas transmisji takich danych osoba trzecia nie ma do nich dostępu, a więc nie wykradnie ich, czy też nie zmieni. Oprócz tego ten certyfikat chroni stronę główną i zapobiega przekierowaniu pod fałszywy adres, który jest łudząco podobny, ale służy do innych celów.

Oprócz tego każda firma musi chronić dane osobowe zgodnie z prawem. Wdrożenie RODO odbiło się głośnym echem. Jednak to rozporządzenie jest dla nas korzystne, ponieważ firmy jeszcze bardziej muszą przykładać się do chronienia naszych danych. Nawet jeśli transakcję zawarliśmy tylko raz, albo dane były potrzebne do wysłania produktu. Również wtedy firma musi chronić nasze poufne informacje. Warto pamiętać, że zgodę na przetwarzanie danych można zawsze wycofać. Jeśli spłacimy pożyczkę wystarczy zgłosić chęć usunięcia danych z bazy firmy i otrzymać potwierdzenie o wykonanym działaniu.

Dlaczego zawsze musimy chronić się przed kradzieżą danych?

Dowód osobisty jest naszym podstawowym dokumentem. Zawarte w nim informacje pozwalają na identyfikację. Sam PESEL tworzony jest unikatowo i każda osoba posiada inny numer, w którym są zapisane różne informacje. Po samym numerze PESEL można zdobyć aż 20 danych osobowych! Dlatego nie możemy podawać go publicznie. Mimo, że jest to tylko szereg cyfr można z niego dowiedzieć się choćby do kiedy mamy ważny dowód osobisty.

Zawsze musimy sprawdzać wiarygodność firm pożyczkowych. Nie chodzi tylko o koszty pożyczki, jakie poniesiemy czy szybkość przelewu. Im więcej opinii ma firma, tym więcej się o niej dowiemy. Warto czytać nie tylko pozytywne, ale i negatywne czy neutralne komentarze. Dzięki temu dowiemy się czy warto wziąć pożyczkę i czy nasze dane nie trafią na czarny rynek. Niestety osoby podające się za pośredników, fałszywe firmy, które prowadzą rekrutację pracowników, pojawiają się bardzo często. Także na niektórych stronach internetowych zabezpieczenie jest tak słabe, że nasze dane mogą wyciec. Wtedy wykorzystać je mogą naciągacze i przestępcy. Najczęściej tak zdobyte informacje są wykorzystywane do przekrętów finansowych.

Jeżeli zdarzyło Ci się zgubić dowód albo nie jesteś pewny czy na stronie, na której podawałeś dane osobowe był certyfikat, lepiej zawczasu zareagować. W wypadku zgubienia lub kradzieży dowodu warto go zastrzec na stronie BIK. Wtedy dowód straci ważność, a więc osoba, która go zdobyła nie wykorzysta go. Natomiast my musimy sobie w urzędzie wyrobić nowy dokument. Z kolei, gdy nie mamy pewność, czy podane przez nas informacje w Internecie są bezpieczne i boimy się wyłudzenia wystarczy również na stronie BIK włączyć alert. Jeśli ktoś na nasze dane złoży zapytanie o historię kredytową, dostaniemy powiadomienie. 

Pożyczki przez Internet mają wiele zalet ( chwilówki, pożyczki na raty etc...). Można je dostać szybko i bez problemu. Jednak w tym wszystkim nie można zapominać jaką wagę mają choćby dane z dowodu osobistego. Zawsze musimy je chronić. A pożyczek jest tak dużo, że bez problemu znajdziemy firmę o dobrych opiniach i ze stroną posiadającą certyfikat bezpieczeństwa.

*) Artykuł powstał przy współpracy z portalem : Porównywarka pożyczek online - https://taka-pozyczka.pl

Wyświetlony 906 razy
© 2013-2019 by SN2.EU