czwartek, 28 listopad 2019 17:02

Digitalizacja biznesu

Digitalizacja biznesu Digitalizacja biznesu

O procesie digitalizacji biznesu słychać od dawna. Zazwyczaj jednak nasze rozumienie tego zjawiska jest dość pobieżne, gdyż koncentruje się głównie na jednym zaledwie aspekcie. Powszechnie jednak wiadomo, że już dziś stwierdzono jak proces ten wpływa na wszystkie obszary życia. Czym zatem dziś pozostaje digitalizacja?

Co to jest digitalizacja?

Digitalizacja biznesu to nie jest tylko podejście do tworzenia dokumentów wyłącznie w formie elektronicznej. Przyspieszenie tego procesu w każdym przedsiębiorstwie przynosi szybkie, zauważalne i wymierne korzyści. Szybszy obieg dokumentów oznacza mniejsze koszty ich generowania i przechowywania, a także możliwość dostępu do całego zasobu dokumentów gromadzonych w danej firmie z każdego miejsca o dowolnym czasie. To tylko jedna z korzyści przynoszonych przez ten proces. W rzeczywistości jednak takie wykonywanie swoich obowiązków zawodowych przynosi również i inne zmiany, też i takie, które wpływają na nasze życie.

Proces digitalizacji firm

ICAN Institiute, będący jednym z wiodących innowatorów w dziedzinie zarządzania biznesem na polskim rynku, zwraca uwagę na to co dzieje się w najnowszych trendach i metodach zarządzania na świecie. Metoda projektów dziś wyparła już właściwie tworzenie stałych miejsc pracy. Zapewne jest to przewidziane na wiele dziesięcioleci rozwiązanie, ale szybkość zmian powoduje, że jedynie najlepiej zarządzane przedsiębiorstwa będą w stanie się do nich przygotować.

Digitalizacja wpływa na efektywność

Podobnie jest w krajach bardziej rozwiniętych technologicznie. Takie uczelnie, jak choćby amerykański MIT, od dawna zwracają uwagę na to, że społeczeństwo informatyczne czy rewolucja informatyczna przełożyły się na cyfryzację całego sposobu życia. Często już nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo jesteśmy związani z różnego rodzaju urządzeniami, którymi sterujemy za pomocą naszego telefonu. Zarządzanie czasem własnym musi wiązać się z koniecznością zmian zarządzania czasem pracy, obie te sfery przenikają się.

Digitalizacja w praktyce

Zasadniczo można zatem powiedzieć, że digitalizacja jest procesem pozytywnym, niemniej jednak trwa na tyle krótko, że nie jesteśmy do końca przewidzieć wszystkich jej skutków. Posługując się nią w kategoriach biznesowego myślenia, musimy zwrócić uwagę na to, że zyski nie są możliwe bez inwestycji. Wynika z tego, że wszystkie korzyści, które niesie ze sobą proces digitalizacji, muszą zostać opłacone. Do końca jeszcze nie wiemy jakie to będą koszta, niemniej jednak zdecydowanie na razie jest to proces, w którym więcej zyskujemy niż tracimy.

 

© 2013-2020 by SN2.EU