poniedziałek, wrzesień 25, 2023
poniedziałek, 25 czerwiec 2018 19:53

Reformy podatkowe – 2019r.

Na 2019r. planowane są dla przedsiębiorców spore zmiany podatkowe. Jakich kwestii dotyczą?

 

Obniżka CIT-u

            Jedną z najważniejszych przyszłych reform jest obniżka podatku CIT. Dotyczyć ma ona wyłącznie małych przedsiębiorców. Aktualnie obowiązuje ich stawka w wysokości 15%, natomiast po wprowadzonej zmianie wyniesie ona 9%. Warto zaznaczyć, że planowana obniżka dotyczyć będzie 10 % przedsiębiorców.

Nowe stawki VAT

            Kolejną kwestią, którą obejmą zmiany jest podatek VAT, a konkretnie wprowadzenie nowej matrycy stawek. W efekcie, niektóre dobra i usługi mogą zostać objęte wyższą stawką, a inne niższą. Ponadto, zmiana w znacznym stopniu uprości system stawek VAT.

Nowa ulga -„Innovation Box

            Jeszcze inną planowaną zmianą jest wprowadzenie ulgi „Innovation Box”. Jest to zachęta podatkowa, która przyczyni się do płacenia niższego CIT-u. Ulga ta dotyczyć ma osób, które uzyskują przychody z komercjalizacji efektów prac rozwojowych. Innymi słowy, jeżeli przedsiębiorca opracuje np. nową techonologię i zacznie ją sprzedawać, może liczyć na opodatkowanie nie większe niż 4%.

Podatek a przedsiębiorstwa jednoosobowe

            Poza tym, nowy rok przyniesie również zmiany w kwestii podatku od nabycia przedsiębiorstw jednoosobowych, którego nie będzie trzeba płacić w przypadku śmierci właściciela. Skorzystanie z ulgi będzie możliwe wtedy, gdy dana osoba zdecyduje się kontynuować prowadzenie firmy w ciągu dwóch najbliższych lat.

            Planowane reformy mają na celu zmniejszenie uciążliwych formalności, wprowadzenie niższych podatków w sferze biznesu, a także zaoferowanie podatnikom poczucia pewności i bezpieczeństwa.

----------

Marek Matuszek

kadrowiec.eu