piątek, 01 grudzień 2017 11:23

Czym jest komunikologia?

Komunikologia jest bardzo ważną, ale mniej znaną dziedziną nauki, mimo że dotyczy naszej codziennej czynności – porozumiewania się ze sobą. Czym dokładnie zajmuje się komunikologia?

zyk jest najstarszym wynalazkiem człowieka, bijącym na głowę wszystkie dostępne dzisiaj urządzenia o zaawansowanej technologii. Bez najmniejszego problemu moglibyśmy uznać, że to właśnie język, rozumiany jako system kodu, jest największym osiągnięciem człowieka. Zdolność do komunikacji towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. O ile językiem z naukowego punktu widzenia zajmują się językoznawcy, o tyle samym procesem komunikacji – komunikolodzy. Czym zatem jest komunikologia i czego właściwie dotyczy?

Nie da się nie komunikować

Wcześniej jednak warto zadać sobie pytanie, dlaczego w ogóle nauka o komunikacji jest tak ważna. Jako pierwszy argument można wysunąć to, że człowiek nie jest w stanie nie komunikować. Wszystko, nawet najbardziej błaha czynność, jest jakąś formą komunikacji – czy to werbalną, czy niewerbalną. Nawet myślenie, prowadzenie wewnętrznego dialogu ze sobą czy wręcz monologu, jest formą komunikacji, określaną w komunikologii jako intrapersonalne (wewnątrzosobowe).

Rodzajów komunikacji jest wiele, można wymienić między innymi komunikowania interpersonalne, masowe, w małych grupach czy publiczne. Wszystkie te typy posiadają właściwe dla siebie cechy, a ich specyfika zasadniczo się od siebie różni. Warto w tym miejscu powiedzieć więc o komunikacji internetowej, która w ostatnim czasie przybrała mocno na sile głównie za sprawą zdynamizowanego rozwoju mediów społecznościowych. Także dlatego, że coraz więcej rzeczy możemy zrobić w internecie – bez jakiegokolwiek problemu kupujemy w sklepach e-commerce, wykonujemy przelewy jednym kliknięciem, system rezerwacji online pozwala nam na przykład zarezerwować stolik w restauracji czy umówić się na wizytę u fryzjera.

Należy zauważyć, że zupełnie inaczej komunikują się ze sobą w internecie osoby, które urodziły się przed erą internetu, a inaczej robią to ci, dla których internet jest jak gdyby naturalnym środowiskiem. Nie da się również ukryć, że różne formy komunikacji internetowej są w stanie wykreować coś na kształt kultury bądź netykiety.

Kod i modele

W nauce o komunikacji pojawiają się między innymi pojęcia kodu, kodowania i dekodowania, a także modele opisujące proces komunikacji. Są one na tyle interesujące, że opisują cały proces komunikacji między dwoma osobami. Istnieją takie sformułowania jak nadawca-odbiorca, kodowanie-dekodowanie, a także pojawia się kanał oraz przekaz. Odpowiednie rozpisanie pozwoliło na uzyskanie pełnego obrazu tego, w jaki sposób komunikujemy się ze sobą.

Kodowanie oznacza nadawanie przekazu zamkniętego w formie ograniczonego kodu, który odbiorca w bardzo łatwy sposób może odczytać, a więc zdekodować, dzięki jego znajomości. Kod jest niczym innym jak językiem, którym posługujemy się na co dzień – warto pamiętać, że istnieją jego różne formy, a w procesie komunikacji wszelkie bariery określane są mianem szumu komunikacyjnego.

Czytany 569 razy

Horoskop

Ryby 19.II. - 20.III.

Ryby 19.II. - 20.III.

  „Marzenie o czymś nieprawdopodobnym ma własną nazwę. Nazywamy je nadzieją.” Jostein Gaarder dalej
Bliźnięta 22.V. - 20.VI.

Bliźnięta 22.V. - 20.VI.

„Jestem optymistą, ale optymistą, który bierze ze sobą płaszcz przeciwdeszczowy.” Harold Wilson dalej
Baran 21.III. - 20.IV.

Baran 21.III. - 20.IV.

  „Gdy cię mają wieszać, poproś o szklankę wody. Nigdy nie wiadomo, co się wydarzy, zanim przyniosą.” Andrzej Sapkowski dalej
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Biznes i finanse

  • 1