środa, 04 kwiecień 2018 12:31

Czym kierować się przy wyborze stomatologa dziecięcego?

Dzieci, najkrócej rzecz mówiąc – nie cierpią wizyt u dentysty i tego rodzaju doświadczenie jest według nich czymś przerażającym.

Tymczasem obecnie dentysta nie jest już tak straszny. Dobrze funkcjonująca przychodnia stomatologiczna jest przyjazna dzieciom. Warto przyjrzeć się więc bliżej czym kierować się wybierając się z dzieckiem do dentysty.  

Jakie cechy powinien mieć profesjonalny stomatolog dziecięcy?

Dentysta zajmujący się głównie dziećmi powinien przede wszystkim te dzieci lubić i mieć do nich dobre podejście. Musi umieć uspokoić małego pacjenta, przekonać go, że cały zabieg nie jest wcale taki straszny. Spokojnie opowiedzieć mu o tym jak działa każde narzędzie i jak ważne są zdrowe zęby.

Oczywistą sprawą jest także wiedza oraz doświadczenie stomatologa. Przed wizytą u dentysty warto więc zasięgnąć opinii Internetu czy innych rodziców na temat danego lekarza. Profesjonalny dentysta powinien mieć ukończone studia i posiadać praktykę w wykonywanym zawodzie. Przychodnia stomatologiczna powinna natomiast informować o wszelkich tego rodzaju sprawach (np. poprzez umieszczenie na stronie internetowej odpowiednich certyfikatów potwierdzających kwalifikacje lekarza). Zabiegi powinny być przeprowadzane sprawnie i w odpowiednim tempie - nie za szybkim, gdyż wówczas łatwo o błąd, ale też nie za wolnym - gdyż mały pacjent może zacząć się niecierpliwić i jeszcze bardziej bać. 

Cechy przychodni stomatologicznej zajmującej się dziećmi

W pracy stomatologa dziecięcego ważne jest również jego otoczenie. Chodzi tu o takie sprawy jak czystość i sterylność gabinetu, a także zdezynfekowany sprzęt i higieniczny wygląd dentysty (czysty fartuch, rękawiczki itd.). Istotne jest również posiadanie przez stomatologa sprawnie działających przyborów i znajomość najnowszych technologii. Dentysta powinien umieć przeprowadzić zarówno prześwietlenie zęba, jak i najtrudniejszy rodzaj borowania.

W przychodni stomatologicznej dla dzieci powinno się również pamiętać o takich miejscach jak poczekalnia. Aby mały pacjent nie myślał zbyt intensywnie o czekającym go zabiegu warto jest zająć go czym innym. Toteż w poczekalni można zgromadzić różnego typu zabawki, malowanki i inne przedmioty pozwalające dziecku odwrócić uwagę.

© 2013-2020 by SN2.EU