poniedziałek, 19 luty 2018 13:31

Jakie zabawki dla dzieci wybierać?

Żyjemy w czasach konsumpcjonizmu, gdy dzieci od najmłodszych lat zasypywane są najróżniejszymi zabawkami i akcesoriami. Rodzice szukają wytchnienia, podsuwając im pod nos tablety, smartfony lub pozwalając im spędzać godziny przed telewizorami. Internet i telewizja oferują im zresztą jeszcze więcej, niż są w stanie zapewnić im opiekunowie. Z jednej strony to nieograniczone możliwości rozwoju, z drugiej niebezpieczeństwo utraty kontroli nad wychowaniem pociech. Złoty środek polega na tym, by zapewniać maluchom możliwość samodzielnej zabawy, lecz odpowiednio wybierać ich zabawki. Czym kierować się przy tych decyzjach?

 

Jaka jest odpowiednia zabawka dla dziecka?

Łatwo zgubić się w szerokiej ofercie dziecięcych zabawek. Rynek zalewają różnorodne maskotki, klocki, samochodziki i gry. Nie sposób jednak nie zauważyć, iż wiele z nich to puste wypełniacze czasu. Większość zabawek dostarcza maluchowi gotowe rozwiązania, przez co czyni go biernym. Dobre zabawki dla dzieci powinny je aktywizować, zachęcać do myślenia. Walory edukacyjne w różnego rodzaju akcesoriach dziecięcych są nieocenione.

Już noworodki mogą poznawać świat poprzez przedmioty, na które składają się różnorodne materiały, kształty i kolory. Przykładem są tutaj grzechotki stymulujące zmysł wzroku i słuchu. Im starsze dziecko, tym bardziej zaawansowanych informacji dostarczą mu jego zabawki. Niemowlaki będą więc rozwijały się dzięki zabawkom interaktywnym, a przedszkolaki dzięki grom edukacyjnym.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Dobra zabawka opatrzona będzie odpowiednimi certyfikatami i atestami. Wszystko po to, by zapewnić maksimum bezpieczeństwa dzieciom. Warto zwrócić uwagę na to, że zabawki wyprodukowane w Unii Europejskiej będą pod tym względem lepszym wyborem niż te z Chin, gdyż przyjęte normy są u nas zdecydowanie bardziej restrykcyjne. Musimy także pamiętać o dostosowaniu zabawki do wieku dziecka. Przy tych najmłodszych będziemy na przykład unikać przedmiotów zawierających małe elementy.

Zwróćmy także uwagę na to, jakie wartości niesie ze sobą dana zabawka. Obecnie rozrywka – również ta przeznaczona dla dzieci – przesiąknięta jest przemocą. Maluchy nie powinny obcować z negatywnymi emocjami, a ich świadomość musi być stopniowo rozwijana w tej kwestii. Doświadczanie przemocy – na przykład za pośrednictwem gier komputerowych – może mieć fatalne skutki dla rozwoju dziecka. W dorosłym życiu musi ono rozróżniać dobro od zła i rzeczywistość od wirtualności. Nieodpowiednia zabawka dla malucha to zupełnie co innego niż film akcji dla jego rodzica.

Więcej na: https://www.wasserman.eu/agd/dla-dzieci/Zabawki-inne

 

© 2013-2020 by SN2.EU