piątek, 14 lipiec 2017 13:21

Czy istnieją mądre zabawki?

Coraz więcej rodziców ma świadomość tego, że rodzaj wybieranych zabawek dla dzieci ma wpływ na ich rozwój intelektualny i ruchowy. Czy można zatem powiedzieć, że istnieją mądre zabawki? W pewnym sensie tak – gdyż istnieją na rynku zabawki, które pozwalają na stymulowanie rozwoju dziecka. Sprawiają, że staje się ono ciekawsze świata i otwarte na nowe wyzwania. Na jakie zabawki warto szczególnie zwrócić swoją uwagę? Oto kilka propozycji.

Stymulowanie rozwoju najmłodszych dzieci

Odpowiednie stymulowanie rozwoju dziecka jest ważne już od pierwszych dni jego życia. Rodzice mogą na przykład wybrać monochromatyczne książeczki lub karty przedmiotów, które będą pokazywać dziecku i opowiadać o tym, co się na nich znajduje. Przykładowe karty można znaleźć na stronie www.kidstown.pl.

Takie rozwiązanie stymuluje dziecko na kilka sposobów – pomaga w rozwoju jego wzroku, pozwala zacieśnić rodzącą się więź z rodzicami, a także zachęca do poznawania otaczającego je świata. Z czasem, gdy dziecko podrośnie, warto wybrać dla niego również zabawki o różnorodnej fakturze i wydające przeróżne dźwięki. Przykładem mogą być tutaj między innymi maskotki edukacyjne oraz duże maty, które kryją w sobie wiele niespodzianek dla niemowlęcia.

Kreatywne zabawki dla przedszkolaków i starszych dzieci

Wbrew pozorom, aby zabawka stymulowała rozwój dziecka, wcale nie musi być skomplikowana i naszpikowana zaawansowaną technologią. Co więcej, im prostsza zabawka, tym lepiej, gdyż zostawia dzieciom wiele pola do popisu i kreowania własnego zabawowego świata. Przykładem mogą tutaj być drewniane klocki, z których dziecko może stworzyć samochód, rakietę, domek… Wszystko to, co podpowie mu wyobraźnia. Zabawa klockami czy puzzlami dodatkowo wpływa również na rozwój zdolności manualnych dziecka, a w szczególności motoryki małej, czyli precyzyjnych ruchów dłoni i palców.

Innym sposobem na rozwój wyobraźni dziecka i jego zdolności manualnych jest wykorzystanie zamiłowania dzieci do czynności artystycznych – malowania, kolorowania, wycinania… ciekawym pomysłem będzie np. ćwiczenie ze starszymi dziećmi sztuki składania papieru w różne formy, czyli origami.

 

© 2013-2020 by SN2.EU