sobota, lipiec 13, 2024
środa, 15 październik 2014 12:14

Bobotic - Ulżyj w kolce maluchowi

Bobotic- skuteczna pomoc w kolce niemowlęcej Bobotic- skuteczna pomoc w kolce niemowlęcej

 

Kolka to nie choroba, to dolegliwość. Pocieszające jest to, że po jakimś czasie mija. Jednak zanim to nastąpi, porządnie daje w kość i dziecku, i rodzicom. Warto szukać sposobów, by przetrwać ten ciężki czas.

 

Kto tego nie doświadczył, ten nie zrozumie, co czują rodzice wykończeni płaczem dziecka cierpiącego na kolkę. Maluch nie płacze, a raczej wrzeszczy. Pręży się, wymachuje rączkami, kopie nóżkami. Jego brzuszek jest twardy i napięty. Nie pomaga świadomość, że dziecku nie dzieje się krzywda i że kolka w końcu minie. Jest strach, jest zdenerwowanie, jest wycieńczenie z powodu bezsennych nocy. Po paru godzinach zmagań mamy ochotę wrzeszczeć dokładnie tak, jak nasz maluch.

Co właściwie się dzieje i co ważniejsze – dlaczego?
Lekarze nie są w stanie jednoznacznie wyjaśnić przyczyn powstawania kolki, pojawiającej się najczęściej w drugim lub trzecim tygodniu życia malucha. Wśród nich wymienia się nadmiar wrażeń, gromadzące się w jelitach gazy powodujące wzdęcia. W pierwszym przypadku dziecko w ten sposób rozładowuje niepokój, spowodowany nadmiarem bodźców, zmęczeniem i rozdrażnieniem. W drugim – nie umie sobie poradzić z napięciem brzuszka, które wywołują nagromadzone gazy, cierpi na alergię lub nietolerancję pokarmową.

Jak pomóc maluchowi?
Trzeba próbować różnych sposobów. Czasem skuteczna jest jedna metoda, czasem kilka stosowanych wymiennie. Przede wszystkim – powinniśmy zachować spokój, bo nasze zdenerwowanie udziela się dziecku, które wyczuwa niepokój i nerwową atmosferę. Dlatego w czasie ataku kolki, pomocy potrzebuje nie tylko maluch, ale i my, bo mało kto z nas wytrzyma psychicznie powtarzający się co dzień wrzask. Pierwsza rada: zmieniać się z partnerem przy niemowlaku. Druga: ograniczyć malcowi nadmiar bodźców. Warto czasowo zrezygnować z zapraszania gości, nie nastawiać głośno telewizora, nie chodzić w hałaśliwe miejsca. Kolka często pojawia się wieczorem lub w nocy, więc można próbować już popołudniu wyciszać pomieszczenie, zasłaniać zasłony, przygotować malcowi ciepłą kąpiel, zrobić mu masaż brzuszka.

Karmienie i masaż
Kiedy przyczyny są bardziej natury medycznej niż psychicznej, trzeba próbować ustalić najbardziej prawdopodobną. Może dziecko cierpi na nietolerancję białka znajdującego się w krowim mleku? Wówczas na czas karmienia musimy wyeliminować z diety mleko i jego przetwory, a w przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym, powinniśmy zwrócić się do lekarza o przepisanie preparatu mleko-zastępczego. A może maluch źle reaguje na inne produkty, będące częścią naszej diety? W grupie prowokujących kolkę produktów znajdują się cytrusy, ostre przyprawy, kalafior, kawa, czekolada. W takiej sytuacji trzeba zmienić jadłospis, stosując sprawdzoną metodę prób
i błędów.

Przyczyną kolki może też być zbyt łapczywe ssanie przez malucha. Kiedy podczas karmienia dziecko połyka powietrze, ono w postaci bąbelków gazu gromadzi się w jelitach. Dlatego ważne jest, by po każdym posiłku maluchowi „odbiło się”. Najlepiej położyć wtedy dziecko na przedramieniu lub na brzuszku na swoich kolanach, pokołysać, poklepać po pleckach do czasu usłyszenia charakterystycznego odgłosu.

Co jeszcze możemy zrobić? Karmić wolniej lub na raty (z przerwami na odbijanie), przystawiać do piersi dziecko, kładąc je na swoim brzuchu, a po jedzeniu wykonać delikatny masaż brzuszka, ruchami okrężnymi, zgodnie z ruchem wskazówek zegara lub robić okłady z ciepłej pieluszki – przeprasowanej żelazkiem. Te zabiegi pomagają rozkurczyć jelita i uwolnić gazy.

Leki z apteki
Jeśli nie pomaga prowokowanie odbijania i masaż brzuszka, warto skorzystać z preparatów antykolkowych Bobotic Forte i Bobotic twist-off symetykon, które:

• obniżają napięcie powierzchniowe ścian dziecięcych jelit i pomagają w usunięciu znajdujących się tam pęcherzyków gazu;
• ułatwiają ich łączenie się i pękanie, co usprawnia wydalanie.

Symetykon po podaniu doustnym nie wchłania się w przewodzie pokarmowym i jest całkowicie wydalany z kałem w postaci niezmienionej.

Wyroby medyczne Bobotic Forte i Bobotic twist-off są przeznaczone do stosowania u niemowląt od 28 dnia życia i dzieci do 12 lat.
Mogą także służyć – pomocniczo – w przygotowaniu niemowląt od 28 dnia życia i dzieci do 12 lat do badań diagnostycznych jamy brzusznej, takich jak badania radiologiczne i ultrasonograficzne oraz wziernikowanie żołądka i dwunastnicy.

Dawkowanie:
• Bobotic Forte – 3 krople w pojedynczej dawce dla niemowląt od 28 dnia życia i dzieci do 2 lat. 1 ml płynu zawiera 135 mg symetykonu.
• Bobotic twist-off – 1 kapsułka twist-off zawiera 20 mg symetykonu.

Oba preparaty można stosować bez konsultacji z lekarzem do 4 tygodni.
W razie konieczności i po konsultacji z lekarzem można przedłużyć czas ich podawania.

Cena sugerowana:
• Bobotic Forte – 22 zł
• Bobotic twist-off – 20 zł

Wytwórca:
Zakłady Farmaceutyczne Polpharma SA
ul. Pelplińska 19
83-200 Starogard Gdański

 

Media

Znajdź najtaniej w tysiącach sklepów w Polsce