środa, 06 czerwiec 2018 10:42

Tanie ogrzewanie domu nie powodujące smogu

Do największych bolączek współczesnego świata należą ciągle rosnące koszty eksploatacji budynków, w tym głównie ogrzewania, przy jednoczesnym coraz większym zatruciu środowiska. Chodzi tutaj głównie o smog, który pojawia się już nie tylko w wielkich metropoliach i przy strefach otaczających wielkie zakłady produkcyjne. Również mniejsze miejscowości są narażone na tworzenie się smogu, szczególnie w okresie zimowym, który jest jednocześnie sezonem grzewczym. I tutaj nasuwa się pytanie, czy można znacznie zmniejszyć wydatki na ogrzewanie, jednocześnie dbając o środowisko i czystość powietrza?

Dlaczego warto szukać alternatywnych sposobów na ogrzewanie domów i mieszkań?

Tradycyjne metody ogrzewania domów, które dalej są bardzo popularne mogą niekorzystnie wpływać na nasze środowisko. Szczególnie wykorzystywanie pieców na paliwa stałe lub płynne wiąże się z wysokim zanieczyszczeniem powietrza. Duże ryzyko stwarza szczególnie palenie w piecach śmieci, co może powodować uwalnianie się bardzo szkodliwych substancji chemicznych do powietrza, którym oddychamy na co dzień. W ten sposób zatruwamy siebie i wszystkich wokół siebie. Dodatkowo trzeba pamiętać, że wykorzystywanie paliw stałych, w tym węgla i drewna wiąże się z wysoką eksploatacją naturalnych zasobów, co może powodować coraz większe koszty ogrzewania tymi metodami.

W jaki sposób można zaoszczędzić na ogrzewaniu domu i jednocześnie dbać o środowisko?

Nowoczesnych metod ogrzewania domów i mieszkań jest coraz więcej. Warto też pamiętać, że jeżeli dom będzie odpowiednio docieplony i wybudowany z użyciem technologii pasywnych i energooszczędnych, to zapotrzebowanie na energię cieplną będzie znacznie mniejsze.

Jednym z ciekawszych sposobów pozwalających na zaoszczędzenie na ogrzewaniu domu, jest wykorzystanie ogrzewania elektrycznego. Trzeba jednak pamiętać, że pod hasłem ogrzewanie elektryczne kryje się kilka różnorodnych rozwiązań, które można z powodzeniem dostosować do swoich potrzeb.

Rozwiązaniem, które pozwala na zaoszczędzenie na ogrzewaniu elektrycznym jest zakup pieca akumulatorowego i odpowiednich grzejników elektrycznych (takich jak np. przedstawione na stronie internetowej https://www.artykulygrzewcze.com/grzejniki-elektryczne-lodz.html). Można też zdecydować się na zakup samych grzejników, jednak wówczas trzeba liczyć się z wyższymi kosztami ogrzewania domu. Połączenie grzejników i pieca jest lepszym rozwiązaniem ze względu na to, że można wtedy bezpiecznie korzystać z ogrzewania elektrycznego przez cały dzień, nawet przy dwóch taryfach rozliczeniowych. Jest to możliwe ze względu na to, że piec akumuluje energię elektryczną pobieraną w czasie obowiązywania tańszej taryfy i może ją oddawać później, kiedy konieczne jest dogrzanie pomieszczeń.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że ogrzewanie elektryczne najlepiej sprawdza się w przypadku domów dobrze izolowanych o niewielkiej powierzchni. W przypadku starszych domów, wysokich i o dużym metrażu ogrzewanie elektryczne może być stosowane jako dodatkowy system ogrzewania, z którego korzysta się latem do dogrzania takich pomieszczeń jak łazienka czy suszarnia. Przy podejmowaniu decyzji o montażu ogrzewania elektrycznego, warto też zastanowić się nad inwestycją w ogniwa fotowoltaiczne, które pozwolą na zmniejszenie poboru prądu od dostawcy, co pozwoli na poczynienie kolejnych oszczędności i przyczyni się do ochrony środowiska oraz zmniejszenia eksploatacji naturalnych surowców, które są wykorzystywane przez elektrownie.

© 2013-2020 by SN2.EU