środa, 06 czerwiec 2018 11:10

Kosiarka elektryczna czy spalinowa? Wybieramy odpowiednią do naszego trawnika!

Kluczem do posiadania pięknego trawnika jest jego odpowiednia pielęgnacja – a przede wszystkim regularne koszenie. Powinieneś zatem dobrze zastanowić się nad tym, jaką kosiarkę wybrać. Prezentujemy Ci garść wskazówek, które ułatwią Ci podjęcie właściwej decyzji!

Mały trawnik? Wybierz kosiarkę elektryczną!

Jeśli Twój trawnik to jedynie niewielki teren wokół domu, w zupełności wystarczy Ci tutaj kosiarka elektryczna. Dlaczego? Jej kabel zasilający będzie wystarczająco długi, by zapewnić Ci swobodę ruchów podczas koszenia, a jednocześnie nie będzie się plątać pod nogami. Nie będziesz zatem musiał uważać na to, aby go nie przeciąć. Kosiarki elektryczne są również wyjątkowo lekkie i ciche, a zatem wygodne. Ich użytkowanie nie będzie więc męczące – spokojnie poradzisz sobie z tym samodzielnie. Warto też wspomnieć o tym, że tego typu urządzenia są przyjazne dla środowiska. W końcu do ich zasilania nie wykorzystuje się paliwa, które wytwarza spaliny, lecz prąd elektryczny.

Nie można także zapomnieć o aspekcie finansowym. Koszt zakupu kosiarki elektrycznej ze średniej półki zazwyczaj jest o połowę mniejszy niż w przypadku modeli spalinowych. Poza tym cechuje się również długą żywotnością – przy optymalnym użytkowaniu będzie Ci służyć przez długi czas.

Kosiarka spalinowa zda egzamin na większym obszarze

W przypadku większego trawnika zdecydowanie lepszą opcją jest zastosowanie kosiarki spalinowej. Oto kilka powodów, które przemawiają na jej korzyść:

- zasięg jej pracy nie jest ograniczony przez długość kabla i odległość od gniazdka elektrycznego. Możesz zabrać ją nawet na oddaloną od domu działkę, gdzie nie ma dostępu do elektryczności;

- w przypadku koszenia większego obszaru kryterium komfortu pracy odgrywa dużą rolę. Kosiarki spalinowe nie posiadają kabla, na który trzeba by uważać podczas koszenia – dlatego też użytkowanie ich jest po prostu wygodniejsze;

- kosiarki spalinowe cechują się również większą mocą, dzięki czemu lepiej radzą sobie nawet z zaniedbanymi trawnikami – z wysoką murawą lub chwastami o twardych łodygach;

- dzięki masywniejszej budowie lepiej sprawdza się w przypadku trawników o nierównej powierzchni – z pagórkami czy dołkami.

Niestety model spalinowy jest znacznie droższy od swojego elektrycznego odpowiednika. Droższa jest również jego eksploatacja, gdyż jest zasilany paliwem. Z tym wiąże się też jeszcze jedna wada tego urządzenia – wytwarza spaliny, dlatego też nie można go nazwać ekologicznym.

Jaki model wybrać do koszenia wyjątkowo dużego trawnika?

Jeśli posiadasz naprawdę dużą działkę pokrytą murawą, możesz zdecydować się na jeszcze inne rozwiązanie – zastosowanie traktorka. Dzięki niemu koszenie trawy na sporym obszarze nie tylko będzie komfortowe, lecz jednocześnie zajmie Ci znacznie mniej czasu. Niestety rozwiązanie to nie należy do najtańszych. Właśnie dlatego warto po nie sięgnąć tylko wtedy, gdy trawnik jest rzeczywiście duży – na mniejszym obszarze byłoby to po prostu nieopłacalne.

© 2013-2020 by SN2.EU