czwartek, 27 lipiec 2017 08:00

Układanie kostki brukowej - jak sie tym zająć?

Należy zwrócić uwagę na to, że nawierzchnie chodników i podjazdów buduje się obecnie najczęściej z użyciem kostki brukowej.

 

Co do zasady to materiał charakteryzujący się zadowalającą trwałością, jednocześnie jest nam oferowany w bogatej kolorystyce i w różnych kształtach, dlatego ułożenie estetycznej nawierzchni z tego materiału staje się rzeczywiście możliwe. Dzięki dużemu wyborowi różnych form kostki brukowej można stworzyć takie formy architektoniczne, które będą dopasowane do naszych oczekiwań.

Układanie kostki brukowej w praktyce

Układanie kostki brukowej nie jest szczególnie trudne, nawierzchnie z nich przygotowywane można realizować na dowolnie dużej powierzchni bez konieczności realizowania dylatacji. Miejsce znajdujące się pomiędzy kostkami sprawia, że odprowadzenie wody nie stanowi problemu. Woda opadowa przez taką nawierzchnię szybko zostanie odprowadzona. Jeśli chcemy ułożyć kostkę brukową należy wykonać kilka etapów takich prac. Zaczyna się od stworzenia zagłębienia w rodzimym gruncie, następnie montuje się ewentualne odwodnienie, układa krawężniki i wysypuje warstwę podkładową najczęściej z piachu, na którą układać można kostkę. Oczywiście przed ułożeniem kostki należy na podkładowej warstwie wykonać jeszcze proces poziomowania. Po układaniu kostki należy jeszcze wykonać jedną czynność a mianowicie rozsypać na powierzchni piasek, który będzie dostawał się między szczeliny kostek i tym samym doprowadzi do ich zaklinowania między sobą, nadmiar takiego piasku należy usunąć i po takiej pracy  powierzchnia będzie gotowa do użytkowania.  

Możliwe trudności

W trakcie układania kostki brukowej od strony praktycznej nie powinniśmy spotykać trudność. To co może wzbudzić nasze zainteresowanie to kwestia estetyki. Jeśli zainteresowani jesteśmy przygotowaniem konkretnego wzoru to w tej sytuacji należy w odpowiedni sposób rozplanować układanie kostki, by ten wzór udało się osiągnąć. W tej sytuacji pomocne może okazać się wsparcie profesjonalistów, którzy na co dzień zajmują się układaniem kostki, posiadają już wypracowany model działania i bez problemu przygotują dla nas praktycznie każdy wzór. W trakcie układania kostki brukowej na dużych powierzchniach wydaje się, że wskazanym będzie rozpoczęcie układania właśnie od wzorów, jakie na danej powierzchni mają się pojawiać.

© 2013-2020 by SN2.EU