piątek, 20 styczeń 2017 17:11

Bielenie drzew – kiedy i po co tak naprawdę to robimy?

Dawne szkoły ogrodnictwa uczyły, że bielenie pni drzew owocowych stosuje się w celu zabezpieczenia drzewek przed szkodnikami. Niektórzy natomiast uważają, że jest to zabieg wykonywany wyłącznie ze względów estetycznych. Niestety samo wapno w połączeniu z wodą nie jest w stanie zwalczyć szkodników, jak i też zarodników szkodliwych grzybów. Co do samej estetyki, to fakt trzeba przyznać, że drzewka z białymi pniami wyglądają niezwykle malowniczo natomiast uzyskanie tego efektu nie jest celem zabiegu.

 

Wapnowanie, czyli inaczej bielenie drzew owocowych ma na celu zabezpieczać drzewka przed powstawaniem ran zgorzelinowych. Powinno się go wykonać w styczniu lub na początku lutego w słonecznie dni. Niektórzy drzewa w sadzie malują wapnem już jesienią, wówczas zabieg ten należy powtórzyć również w styczniu, gdyż deszcz, wiatr i śnieg mogą spowodować wypłukanie warstwy zabezpieczającej na tyle, że nie będzie spełniać już swojej roli.

Co to są rany zgorzelinowe?
Rany zgorzelinowe powstają pod wpływem promieni słońca. W styczniu dzień zaczyna się wydłużać,a słońce intensywniej operuje. W ciągu dnia silnie nagrzewa korę, co prowadzi do pobudzenia do życia znajdujących się pod nią tkanek. W nocy natomiast temperatura drastycznie spada. Gwałtowna zmiana temperatur w ciągu doby może spowodować, że tkanki drzewa zaczną zamierać, a kora będzie pękać i odrywać się od pnia. Taką reakcję możemy zaobserwować szczególnie od południowej i zachodniej strony drzewa. Bielenie pni ma za zadanie temu przeciwdziałać. Biały kolor odbija promienie słońca, a tym samym zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się kory drzewa.
Na powstawanie ran zgorzelinowych najbardziej wrażliwe są jabłonie, śliwy i czereśnie, zwłaszcza szczepione na wysokim pniu.


Jak prawidłowo bielić pnie drzewek?
Przede wszystkim należy przygotować odpowiedni roztwór wapienny lub kupić gotowy preparat do bielenia pni. Preparat można nanosić pędzlem, ale znacznie łatwiej i szybciej zrobimy to przy użyciu odpowiedniego sprzętu Firma Kwazar, jako specjalista od narzędzi ułatwiających pracę w ogrodzie posiada w swojej ofercie specjalny aplikator do bielenia Vega o pojemności 9l. To wielofunkcyjne, wydajne, ale przede wszystkim bardzo wygodne w użyciu urządzenie. Umożliwia efektywną aplikację roztworów wapna, ale także emulsji malarskich czy preparatów do zacieniania szklarni, itp. Opryskiwacz Vega wyposażony jest w lancę z zaworem kulowym oraz wężyk o powiększonym przekroju, ułatwiające przepływ gęstych cieczy. Pompa natomiast wyposażona została w mieszacz zapobiegający osadzaniu cząstek roztworu na dnie zbiornika. Na zbiorniku wzdłuż skali pojemności znajduje się przezroczysty pasek - pozwalający na precyzyjne dozowanie i szybkie określenie poziomu cieczy w zbiorniku.

www.kwazar.pl
Aplikator Vega cena 240zł

© 2013-2020 by SN2.EU