sobota, lipiec 13, 2024
poniedziałek, 25 luty 2019 15:27

Jak urządzić ogród? X rozwiązań, o których musisz wiedzieć!

Zacznij od podstaw - ukształtowanie terenu. Ukształtowanie terenu wpływa znacznie nie tylko na wygląd ogrodu, ale również na to, jak go użytkujemy. Dzięki pagórkom i podwyższeniom można wygospodarować różne strefy - na odpoczynek, grządki z warzywami, miejsce do zabawy dla dzieci.

Zróżnicowane ukształtowanie terenu wpływa również na jego optyczne powiększenie. Dobrym pomysłem jest również wyznaczenie ścieżek, na przykład za pomocą kamieni czy żwiru, co będzie wyglądało ciekawie i naturalnie.

 

Geokrata parkingowa to świetne rozwiązanie na wyznaczenie, przygotowanie i wzmocnienie terenu pod ścieżkę lub podjazd samochodowy czy parking.

Zadbaj o funkcjonalność ogrodu

Podczas planowania ogrodu warto zadbać o jego funkcjonalność i łatwość w pielęgnacji. Poza wyborem wytrzymałych materiałów, na przykład kamienia i szkła zamiast drewna, warto skorzystać z narzędzi, które umożliwią utrzymanie trawników pod kontrolą. Obrzeża trawnikowe pozwolą odgrodzić trawnik od ścieżek kamiennych czy wyłożonych kostką brukową. Zastąpią one niezbyt estetyczne krawężniki i ułatwią koszenie!

Zaprojektuj oczko wodne

Oczko wodne to znakomity sposób na umilenie przestrzeni ogrodowej. Można wybudować je łatwo i szybko. Wiele osób zastanawia się, jak zabezpieczyć brzegi stawu przed osuwaniem, jednak dzięki specjalnym kratom gumowym jest to niezwykle łatwe. Dodatkowo warto użył specjalnej włókniny na dnie zamiast warstwy piasku.

Postaw na ekologiczne rozwiązania

Sposobem na zbudowanie klimatycznej przestrzeni w ogrodzie jest odpowiednie oświetlenie. Warto zdecydować się na sprzyjające przyrodzie i portfelowi rozwiązania, na przykład lampki solarne. Na rynku znajdziemy wiele różnych kształtów światełek, które świetnie wyglądają rozłożone pośród świeczek.

Meble ogrodowe - zrób je sam!

Hitem ostatnich lat są meble ogrodowe DIY, czyli zrobione własnoręcznie. Świetnym pomysłem są ławki i stoliki wykonane z drewnianych palet. Możesz również wykorzystać ponownie przedmioty użytku codziennego i zaaranżować je jako donice, które ubarwią Twój ogród.