sobota, lipiec 13, 2024
wtorek, 01 październik 2019 18:04

Wymarzony ogród - jak zadbać o odpowiednią aranżację?

Aranżacja ogrodu Aranżacja ogrodu

Odpowiednia aranżacja ogrodu pozwala na zmienienie przydomowej strefy w prawdziwe dzieło sztuki, w którym będziemy chętnie spędzać wolny czas.

Nie ma znaczenia, czy ogród jest duży, czy raczej przypomina małe poletko. Każdą przestrzeń, można odpowiednio urządzić i zmienić w zachwycający kąt.

Czym się kierować podczas aranżacji ogrodu?

Zakładanie ogrodów, wymaga zadbania o bardzo wiele szczegółów. Wiele zależy od rozmiaru działki. Jeśli jest ona mała, sprawa po części jest prostsza. Trzeba zadbać o to, żeby pasowała ona do stylu, w jakim urządzony jest budynek. Warto wykonać odpowiedni projekt, w którym uwzględnione będą kwiaty oraz inne rośliny. Nie można jednak przesadzić z gatunkami, aby nie otrzymać zbyt duże chaosu. Oprócz tego, w każdym nawet najmniejszym ogródku, powinna być wydzielona strefa do odpoczynku. Jest to dość istotne, ponieważ tak naprawdę, po co komu ogród, jeśli nie może w nim odpocząć i usiąść gdzieś w cieniu. Podczas planowania, powinno się uwzględnić wybrane meble i dodatki, jak np. oświetlenie. W małych ogrodach często nie ma miejsca na zrobienie altanki, dlatego dobrze jest pomyśleć o tarasie lub o wydzielonym miejscu na trawie i parasolu ogrodowym. 

W przypadku dużego ogrodu sprawa jest trochę bardziej skomplikowana. Można podzielić przestrzeń na tzw. mniejsze pokoje. Jest to sposób, na optyczne podzielenie przestrzeni i jej urozmaicenie, a także wykorzystanie jej na różne sposoby. Można w innym stylu urządzić zakątki, znajdujące się najbliżej domu, a w rogach ogrodu bardziej zaszaleć. Na większej przestrzeni, świetnie sprawdzą się oczka wodne, mostki, a nawet małe fontanny. Jednak trzeba też pamiętać o odpowiednim oświetleniu. W małym ogrodzie często wystarczy światło zamontowane na ścianie budynku lub postawione na tarasie, aby oświetlić całą przestrzeń. Z kolei przy większym terenie, jest nieco inaczej. W wielu sytuacjach dodatkowym źródłem światła są lampy uliczne. Jednak zawsze pozostaną jakieś odległe zakamarki, w których będzie panował całkowity mrok. W takich wypadkach dobrze jest zamontować małe lampki słoneczne, które wbija się w ziemię i nie potrzeba, żadnych przewodów, aby działały.