piątek, maj 24, 2024
wtorek, 06 maj 2014 16:17

Jakie mieszkania wybieramy?

Osiedle Sportowa Brwinów Osiedle Sportowa Brwinów

Zakup mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji w życiu, tym bardziej, że według raportu Deloitte* statystyczny Polak musi pracować około 7 lat, by zarobić na 70-metrowe mieszkanie w Warszawie. To długo, w porównaniu z Duńczykami, którzy na takie mieszkanie pracują jedynie 3 lata. Zakup nieruchomości wiąże się również z dużym zobowiązaniem kredytowym oraz wyborem najlepszej lokalizacji wymarzonego M.


Cena, powierzchnia i okolica to tylko kilka aspektów, na które najczęściej zwracamy uwagę przy wyborze mieszkania własnościowego. Nie bez znaczenia pozostają także rozwiązania ekologiczne i energooszczędne w budynku oraz układ lokalu.

Po pierwsze: cena

Aspekt finansowy jest znaczący w przypadku nabycia mieszkania z udziałem finansowania hipotecznego, a właśnie takich zakupów jest najwięcej, bo ok. 3 na 4 nieruchomości nabywane są ,na kredyt’**. Faktem jest, że przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania nabywca dysponuje określonym budżetem, czyli przyznanym przez instytucję bankową limitem kredytowym. To właśnie dlatego cena całkowita nieruchomosci jest dla nabywców najważniejsza w procesie zakupu wybranego mieszkania.
Przed zakupem mieszkania warto również sprawdzić możliwość uczestnictwa w programie Mieszkanie dla Młodych. W ramach uczestnictwa w programie, młodzi Polacy do 35 roku życia mogą liczyć na dofinansowanie przez państwo 10% wartości mieszkania, w przypadku osób bezdzietnych oraz dofinansowanie w wysokości 15% dla osób posiadających minimum troje dzieci.
Warto zastanowić się nad możliwością uczestnictwa w MDM – mówi Łukasz Majcher, Kierownik Działu Sprzedaży z Grupy Włodarzewska. – Na naszym Osiedlu Sportowa w Brwinowie oferujemy mieszkania objęte programem, gdyż jest ono miejscem dla ludzi młodych, zlokalizowanym przy galerii handlowej i świetnie skomunikowanym ze stolicą – dodaje Majcher.

Po drugie: lokalizacja

Wybór odpowiedniego osiedla czy dzielnicy jest dla nabywców nieruchomości również bardzo istotny. Większość Polaków zwraca uwagę na skomunikowanie swojego przyszłego mieszkania z miejscem pracy, miejscem zamieszkania krewnych, centrum miasta czy placówką edukacyjną dzieci. Nie bez znaczenia jest również opinia na temat danej dzielicy, jej mieszkanców oraz sąsiedztwa z chociażby parkiem czy placem zabaw.

Po trzecie: ile metrów?

Najczęściej wybieranymi przez Polaków mieszkaniami są lokale dwupokojowe o powierzchni do 50 metrów kwadratowych. Jak zauważa Łukasz Majcher z Grupy Włodarzewska dużym zainteresowaniem wśród nabywców cieszą się również kawalerki.
W naszej inwestycji ,,Zakątek Cybisa” zlokalizowanej na warszawskim Ursynowie sprzedaliśmy już wszystkie kawalerki z I etapu budowy. Mieszkania o niewielkim metrażu w dobrej lokalizacji są często traktowane jak inwestycja – mówi Łukasz Majcher.
Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że im większe mieszkanie z rynku pierwotnego wybierzemy, tym lepszą cenę metra kwadratowego możemy zyskać.
Mniej znaczącymi dla nabywców aspektami w trakcie procesu wyboru odpowiedniego mieszkania są energooszczędne rozwiązania w budynku mieszkalnym, dostępność wykończonych ‘pod klucz’ lokali czy możliwość nabycia miejsca parkingowego i komórki lokatorskiej.