środa, 06 marzec 2013 10:51

Jaki jest jak? +Video

Z wyglądu przypomina naszego rodzimego żubra, jednak nie daj się temu zwieść! Pokrewieństwo między nimi praktycznie żadne, tak samo jak nasza wiedza na temat tych stworzeń. Jedyny powód, dla którego je kojarzymy to rozmaite gry słowne lub teleturnieje. Może jednak warto wiedzieć jaki jest jak?
Rozpoznawalność zwierza
Jak to spory ssak, mierzący nawet do 4 m długości i 2 m wysokości. Nie jest też chudzinką - może ważyć nawet tonę, przy czym samice jednak starają się dbać o linię. Mają ciemnobrązową, często czarną, gęstą i długą sierść, a na głowie dwa wygięte do środka rogi. Głowa nierzadko przypomina łeb byka, przez co czasami mogą być ze sobą mylone.

Gdzie i kiedy spotkać?
Ze względu na swoją grubą sierść, jaki upodobały sobie zimne stepy Himalajów. Ich ojczyzną zatem będą ziemie Tybetu, Indii i Chin, gdzie żyją sobie w stanie dzikim. Nierzadko można je spotkać na wysokości nawet 6 tys. m n.p.m. Prowadzą raczej dzienny tryb życia.

Pora obiadowa
Co taki wielki stwór je? Naturalnie wszystko, co mógłby wsysnąć szanujący się wegetarianin. Jego dieta bogata jest w rozmaite trawy, byliny, mchy, porosty i zioła. Nierzadko także delektuje się świeżym śniegiem, który dostarcza mu odpowiedniej ilości wody, aby spokojnie przeżyć w tak mroźnym klimacie.

Ciekawości z kości
Jaki są wykorzystywane głównie jako zwierzęta juczne - pozyskuje się z nich wełnę i mleko. Jednak nie tylko to czyni je wyjątkowymi. Są niezwykle wytrzymałe - dzięki swojemu okryciu wierzchniemu mogą wytrzymać temperatury rzędu minus pięćdziesięciu stopni Celsjusza! Dodatkowo często się jaki krzyżuje z innymi gatunkami, tworząc takie stwory jak dzo (jak+bydło domowe) lub yakalo (jak+bizon).

Media

© 2013-2020 by SN2.EU