czwartek, luty 29, 2024
piątek, 01 marzec 2013 15:26

Mamucie, czy Ci nie żal?. +Video

Wielkie, włochate i niestety wymarłe. Mamuty – zacni przodkowie znanych nam dzisiaj słoni, są główne kojarzone dzięki licznym bajkom i programom dokumentalnym. Jednak czy oprócz jego wielkości i wymarcia, potrafimy coś więcej powiedzieć, gdy ktoś się nas spyta o pradawnego mamuta?
Rozpoznawalność zwierza
Mamut włochaty, bo tak brzmi faktyczna nazwa tego najczęściej kojarzonego gatunku z rodziny mamutów, charakteryzował się wyjątkowo gęstą sierścią, która pozwoliła mu przetrwać czasy potężnych mrozów. Na chwilę obecną możemy mniej więcej określić wielkość tych stworów – ponoć rozmiarami miały przypominać dzisiejsze słonie indyjskie, czyli sięgał do 3,5 m wysokości oraz osiągał maksymalnie 6 ton masy ciała. Jego drugą, po gęstym owłosieniu, cechą charakterystyczną były szablaste ciosy, które pomagały mu zdobyć pożywienie oraz obronić się przed atakiem drapieżników.

Gdzie i kiedy spotkać?
No niestety, aktualnie mamuta włochatego już raczej nie spotkamy, chyba że jako eksponat w Muzeum Geologicznym PIG w Warszawie. Jednak w czasach swojej świetności zwierzęta te zamieszkiwały praktycznie całą Europę, Azję oraz Amerykę Północną, przy czym ostatni wymieniony kontynent zasiedlił dosyć późno.

A gdzie Twoje stado?
Na podstawie przeprowadzonych badań dowiedziono, że mamuty miały podobny system społeczny do dzisiejszych słoni. Trzon stada tworzyły samice wraz z młodymi a dowodzone ono było przez najstarszą samicę. Młode samce miały opuszczać stado i tworzyć własne małe grupy. Stare samce z reguły prowadziły samotniczy tryb życia, czekając na powolną śmierć z ręki człowieka.

Pora obiadowa
Wielki stwór musi sobie pojeść, prawda? Jednak jak prawie wszystkie spore stworzenia na Ziemi, również mamut okazuje się być łagodnym roślinożercom. Nikomu  nie wadząc wcinał sobie rozmaite gatunki traw i roślin stepowych, nierzadko natykając się na zioła, krzewy i prymitywne drzewka. Nie gardził także mchami i porostami, które wykopywał ciosami lub wyrywał przy pomocy chwytnej trąby.

Ciekawości z kości
Mamut włochaty jak się współcześnie okazuje nie miał właściwie żadnych naturalnych wrogów – oczywiście, o ile zdołał dożyć do wieku dorosłego. Dlaczego więc te piękne stworzenia wymarły? No cóż, wiele teorii zakłada, że to prehistoryczne zwierzę było pierwszym gatunkiem wytępionym przez człowieka. Zabijany dla mięsa, skór i kości, stanowił główny fundament przetrwania człowieka pierwotnego w niesprzyjających warunkach naturalnych.

Media