wtorek, 26 luty 2013 22:45

Pływająca pielęgnica akwariowa. +Video

Skalary to znane i lubiane ryby akwariowe, które są powszechnie spotykane w sklepach. Wiemy o niej niewiele – tyle tylko, ile jest nam niezbędne do hodowli. Jednakże fakt, iż występuje także w naturze powinien każdego skłonić do głębszego zastanowienia się nad tym stworzeniem. Może warto wiedzieć, jak wygląda prawdziwe życie skalara?
Rozpoznawalność zwierza
Skalar jest dosyć rozpoznawalny – jego inna nazwa to żaglowiec i wywodzi się od specyficznego kształtu ciała, przypominającego właśnie żagiel. Posiada silnie spłaszczone boki a w stanie dzikim posiada srebrzystozielone lub oliwkowe ubarwienie wraz z pionowymi pręgami. Wszelkie inne kolory są otrzymywane w hodowlach. Ryba jest średniej wielkości – osiąga do 30 cm wysokości oraz 18 cm długości.

Gdzie i kiedy spotkać?
Pierwotnie skalar mieszkał sobie jedynie w górnym i środkowym biegu rzeki Amazonki. Dodatkowo spotykano go również w dorzeczu Orinoko i Essequibo. Preferuje środowiska z dużą ilością korzeni i roślin. Aktualnie można ją spotkać praktycznie na całym świecie w sklepach zoologicznych i ogrodach botanicznych.

Pora obiadowa
Ta dziwna rybka lubi jeść właściwie wszystko. Jednak szczególnie  sobie upodobała rureczniki, larwy komarów, ochotki, plankton, rozwielitki, oczliki, dżdżownice oraz małe rybki (narybek innych gatunków). Często podgryza korzenie roślin wodnych lub płetwy innych ryb.

Ciekawości z kości
Skalar to ryba stosunkowo spokojna, jednak do czasu. W momencie, gdy zaczyna dojrzewać, hormony przejmują nad nią władzę. Szczególnie, kiedy zbliża się tarło, może atakować inne ryby, nierzadko podgryzając im płetwy czy wydłubując oczy. Z innej beczki – dzięki swojej powszechności przez tubylców są uznawane za przysmak i często dodawane do jadłospisu.
Wyświetlony 599 razy

Media

© 2013-2020 by SN2.EU