środa, 20 luty 2013 14:03

Latająca śmierć nocna. + Video

Ćmy to te stworzenia, których zanadto nikt nie lubi. Denerwująco lgną do światła, powodując nieprzyjemne migotanie. A jeśli trafi się wyjątkowo spory okaz, wówczas nie mamy wyjścia, jak tylko go zlikwidować z naszego otoczenia. Co więc może być fascynującego w nocnym motylu o niezbyt przyjemnej nazwie- Zwierzchnica trupia główka?
Rozpoznawalność zwierza
Zwierzchnica to bez wątpienia największy motyl w Europie. Rozpoznaje się ją po niecodziennym wzorze na tułowiu, przypominający trupią czaszkę. Jednak dzięki niemu może pozostać niewidzialny na fakturze kory drzew, na których sobie mieszka. Dodatkowo jaskrawe barwy skrzydeł – żółty z czarnym – mają przypominać szerszenie, dzięki czemu skutecznie odstrasza wrogów. Motyl osiąga do 14 cm rozpiętości skrzydeł, a jako gąsienica długość 13 cm.

Gdzie i kiedy spotkać?
Zmierzchnica występuje dość licznie w całej Europie – zarówno Zachodniej, Wschodniej, Północnej, Południowej i Środkowej, jak również w Azji Mniejszej oraz prawie całej Afryce, za wyjątkiem pustyń: Sahara, Namib i Kalahari. Jako ćma, preferuje głównie noc.

Pora obiadowa
Co może jeść sobie taka duuuuża ćma? Przede wszystkim miód i nektar – dorosłe osobniki spotykane są w koloniach pszczoły miodnej, gdzie mają stały dostęp do swojego ulubionego pożywienia. Wbrew pozorom nie są one narażone na atak pszczół, dzięki tajemniczemu zjawisku zwanemu chemiczną mimikrą. Jeśli chodzi o gąsienice, te chętnie pożerają liście ziemniaka, pomidora, bielunia, pokrzyku wilczej jagody czy werbeny lub oliwek.

Ciekawości z kości
Oprócz przerażającego rysunku na grzbiecie, motyl ten przejawia również inną, dziwaczną i zabawną cechę. Przestraszony zaczyna bowiem...piszczeć! Piszczący dźwięk wydaje przy pomocy swojej trąbki, w którą silnie wdmuchuje powietrze. Dodatkowo Zwierzchnica w wielu kulturach kojarzona jest ze śmiercią – według angielskich wierzeń, motyl ten ma towarzyszyć wiedźmom i szeptać im do ucha imiona ludzi, którzy wkrótce opuszczą ziemski padół.

Media

© 2013-2020 by SN2.EU