niedziela, grudzień 10, 2023
środa, 12 grudzień 2012 12:27

Lemurek myszaty – jeden z wielu cudów Madagaskaru. Video.

Sympatyczna nazwa, sympatyczna rodzina, sympatyczny pyszczek. Można powiedzieć – szczyt słodkości i uroku. Jaki naprawdę jest lemurek?
Rozpoznawalność zwierza
Lemurek myszaty jest jednym z gatunków małpiatek, a dokładniej mówiąc – rodziny lemurkowatych. Swoim wyglądem, jak sama nazwa wskazuje, przypomina mysz. Jest jednym z najmniejszych przedstawicieli ssaków naczelnych – mierzy zaledwie 13 cm długości (ciało, ogon posiada drugie tyle) i waży niecałe 50 g. Jest ubarwienia popielatoszarego z pręgą między oczkami.

Gdzie i kiedy spotkać?
Ponoć grasuje nocą w zachodnim Madagaskarze. Szczególnie upodobał sobie wilgotne lasy i trzciny, jednak co jakiś czas zjawia się również na plantacjach. Zbadano, że uwielbia drzewa, na których buduje swoje gniazda i chroni się w dziuplach.

Pora obiadowa
Jak prawie każde małe stworzenie, skupia się na jedzeniu tego, co nie wymaga większego ryzyka. Do jego diety zaliczamy przede wszystkim rozmaite gatunki owadów i małych ptaków, jednak co jakiś czas smak mięsa zagryza przepysznymi owocami.

Ciekawości z kości
Wszystkie stworzenia lemurkowate są objęte konwencją CITES, czyli – są zwyczajnie chronione, choć samice mogą rodzić młode dwa razy do roku. Rodzi się wówczas do czterech młodych, których waga nie przekracza 4 g (mowa oczywiście o jednym potomku).

Media