czwartek, wrzesień 28, 2023
wtorek, 18 grudzień 2012 18:48

Brakujące ogniwo między rybą a płazem - Aksolotl meksykański. Video

Stworzenie to coraz częściej jest wybierane przez akwarystów. Dlaczego? Jest na tyle oryginalne i mało wymagające, że prawie każdy decyduje się na to, aby umieścić je w swojej kolekcji. Małe, zwinne, posiada jedyną wadę – musi mieć dobrze przykryte akwarium, aby przypadkiem nie wyszło...
Rozpoznawalność zwierza
Aksolotl meksykański jest zaliczany do płazów ogoniastych. Jego ciało jest dość masywne a na głowie znajdują się charakterystyczne trzy pary skrzeli zewnętrznych. Posiada łapki – co prawda krótkie, delikatne i kruche, jednak spełniające swoją funkcję. Ubarwienie bywa różne – naturalnie jest ciemnoszary lub brązowo-czarny, jednak w akwarystyce najczęściej hoduje się albinosy. Charakteryzują się one praktycznie zerową pigmentacją ciała, dzięki czemu możemy poznać jego anatomię przyglądając się bliżej jemu ciału.

Gdzie i kiedy spotkać?
W naturze występuje w dwóch jeziorach na południe od stolicy Meksyku – Xochimilco oraz Chalco. Niegdyś występował również w jeziorach Texcoco, Zumpango i Xaltocan. Obecnie jednak istnieje wiele form hodowlanych, które można spotkać również w Polsce, w praktycznie każdym dobrze zaopatrzonym sklepie zoologicznym. Prowadzi raczej nocny tryb życia.

A gdzie Twoje stado?
Aksolotl nie jest zbytnio stadni. Lepiej trzymać go w odosobnieniu, ponieważ wykazuje skłonności do kanibalizmu – poszczególne osobniki mogą sobie obgryzać nóżki, płetwę oraz końcówki skrzeli.

Pora obiadowa
Co takie cudactwo może sobie jeść? Przede wszystkim jest bezwględnym drapieżnikiem, żywiącym się małymi rybami, robakami czy innymi morskimi stworkami. Grunt, aby były mniejsze od niego. Jak już wspomniano powyżej, aksolotl nie wyklucza również zjadania swoich pobratymców.

Ciekawości z kości
Aksolotl ma wyjątkową cechę – praktycznie całe życie pozostaje w postaci larwalnej, nigdy nie przeobrażając się w postać dorosłą (imago). W jaki sposób żyją? Otóż mimo niepełnego rozwoju, są w stanie się rozmnażać, co umożliwia przetrwanie gatunkowi. Inną ciekawą kwestią jest fakt, że posiada on zdolność do regeneracji fragmentów ciała, w tym kończyn, skrzeli, elementów głowy, mózgu czy serca.

Media