wtorek, listopad 28, 2023
środa, 15 kwiecień 2020 19:36

Molo w Sopocie - historia, której nie znacie

Molo Sopot Molo Sopot

Sopockie molo to jedna z największych atrakcji Trójmiasta. Każdego roku spaceruje po nim tysiące osób, które wypoczywają nad Bałtykiem.

 

Obiekt ten ma już ponad 200 lat. Od początku swojego istnienia kilkakrotnie był wydłużany, by dziś mieć ponad 500 m długości i stać się najdłuższym molem nad Morzem Bałtyckim. Co jeszcze warto wiedzieć o molo w Sopocie? Czym dzisiaj zachwyca ono turystów?

Początki sopockiego mola – jak to wszystko się zaczęło?

Jedna z największych atrakcji Trójmiasta powstała w 1827 roku. Pomost miał wówczas długość zaledwie 31,5 metra. Ciekawostką jest to, że na początku był on rozbierany po sezonie. Miało to na celu uchronienie konstrukcji przed zniszczeniem w czasie sztormów, które zimą były bardzo silne. W ciągu kolejnych lat molo było kilkukrotnie rozbudowywane, by w 1910 roku mieć długość 315 m. Kolejna rozbudowa miała miejsce pod koniec lat 20. ubiegłego wieku, kiedy to przypadała setna rocznica budowy obiektu. Wówczas restauracji i przebudowie poddano cały Skwer Kuracyjny. W celu ochrony przed zniszczeniem w wyniku sztormów, w latach 90. XX wieku stworzona została głowica żelbetowa. Obecnie regularnie przeprowadzane są prace konserwacyjne, które mają na celu odświeżenie obiektu, a także zwiększenie jego bezpieczeństwa.

Najciekawsze momenty w historii mola w Sopocie – co warto wiedzieć o tym miejscu

Już rok po otwarciu mola pełniło ono funkcję mariny dla żeglugi przybrzeżnej na trasie Sopot – Gdańsk. W okresie międzywojennym w pobliżu sopockiego mola kotwiczyły też duże statki pasażerskie, na które osoby wykupujące rejs były przewożone mniejszymi łodziami. Warto tutaj wspomnieć, że sopockie molo ma za sobą również „epizod lotniczy”. Na początku swojego istnienia kilkukrotnie służyło za przystań dla hydroplanów. Planowano nawet uruchomić możliwość regularnej komunikacji powietrznej w tym miejscu, jednak nie doszło to do skutku.

Jak się okazuje, sopocki pomost pobudza też wyobraźnię twórców kultury. Niejednokrotnie „występował” w filmach czy teledyskach. Pojawia się m.in. w filmach Tylko mnie kochaj, Ile waży koń trojański, a także To nie tak jak myślisz, kotku.

Molo dzisiaj – czym przyciąga turystów?

Obiekt ten początkowo był jedynie przystanią. Dopiero, gdy Sopot rozwinął się jako miejscowość uzdrowiskowa i wypoczynkowa, stał on się popularnym obiektem rekreacyjnym. Dzisiaj molo jest miejscem chętnie wybieranym na spacery zarówno przez mieszkańców Sopotu, jak i turystów, którzy przybywają tutaj praktycznie z całego świata. Spacer po sopockim pomoście daje możliwość podziwiania z ciekawej perspektywy linii brzegowej. Odwracając się w stronę lądu, można zobaczyć m.in. Grand Hotel, Kępę Redłowską oraz port w Gdańsku.

Jednak to nie jedyna atrakcja czekająca na turystów. Na końcu molo znajduje się marina, a tam można zarezerwować dla siebie rejs po Bałtyku. Szczególnie ciekawie prezentuje się oferta przygotowana przez firmę www.riby.pl, która proponuje rejsy wycieczkowe szybkimi łodziami motorowymi.