czwartek, 06 luty 2020 10:52

Instalacje fotowoltaiczne on-grid i off-grid

AM Group Solar AM Group Solar

Decydując się na zamontowanie na swoim dachu paneli fotowoltaicznych, zaczynami mocno interesować się tym tematem. Dla wielu osób ilość informacji i fachowego nazewnictwa jest zbyt duża.

Technologia fotowoltaiczna nie jest aż tak skomplikowana, żeby zwykły Kowalski nie mógł przyswoić najważniejszych terminów używanych w tej technologii. Znajomość nazewnictwa i technologii z pewnością przyda się szczególnie tym, którzy zdecydują się na inwestycję w instalacje fotowoltaiczne. W tym tekście zajmiemy się terminem off-grid i on-grid. Co to jest i na czym to polega?

Instalacja off-grid, czyli niezależność

Instalacja off-grid gwarantuje nam niezależność od naszego operatora sieci elektrycznej. Dzieje się tak za sprawą specjalnego falownika (inwertera) do którego podłącza się akumulatory gromadzące energię. Dzięki temu możemy magazynować energię i używać jej w dowolnym momencie. Oczywiście instalacja off-grid umożliwia nam gromadzenie energii elektrycznej do pewnego poziomu pojemności akumulatora. Takie rozwiązanie pozwala na wykorzystanie nagromadzonej energii w momencie, kiedy energia nie jest dalej produkowana. Instalacje off-grid świetnie sprawdzą się dla wszystkich osób czy firm, których zużycie energii występuje w nocy. Taka instalacja doskonale nadaje się także we wszystkich miejscach, w których występuje problem z podłączeniem do sieci energetycznej.

Instalacja on-grid, czyli sprzedaż nadwyżek wyprodukowanej energii

Instalacja on-grid bardzo często nazywana jest także instalacją sieciową. Taka instalacja pozwala na sprzedaż wyprodukowanych nadwyżek energii bezpośrednio do sieci energetycznej do której jesteśmy przyłączeni. Instalacja on-grid nie posiada akumulatora gromadzącego energię, ponieważ wyposażona jest w licznik dwukierunkowy. Taki licznik monitoruje ile energii wyprodukowaliśmy, a także ilość energii, która do nas wraca.

Instalacja on-grid i off-grid posiada zarówno swoje wady, jak i zalety. To od nas zależy na którą instalację się zdecydujemy, ale najlepiej jest poradzić się w tym wypadku specjalistów, takich jak AM Group Solar Fotowoltaiki Bydgoszcz.

© 2013-2020 by SN2.EU