niedziela, luty 25, 2024
środa, 15 maj 2013 18:59

Urugwaj – jeden z elementów Wicekrólestwa La Platy. +Video

Jakie macie pierwsze skojarzenia na hasło Urugwaj? Jeden się krzywo uśmiechnie, ktoś inny powie, że to chyba w Ameryce Południowej, jeszcze inny, że tam chyba jakaś opera mydlana miała swoje miejsce akcji. Mimo że nie jest to taki mały kraj, nadal niewiele o nim wiemy. Może pora to zmienić?
Wielka Geografico
Urugwaj położony jest w Ameryce Południowej, i obok Chile, stanowi jedno z najmniejszych państw na tym kontynencie (ale nie na świecie!).  Leży sobie nad Oceanem Atlantyckim i ogólnie jest to raczej kraj nizinny, w którym dominuje klimat podzwrotnikowy.  Urugwaj graniczy tylko z dwoma państwami: Argentyną oraz Brazylią.

Wyniosła Politico
Współczesny ustrój Urugwaju określa konstytucja uchwalona w 1966 roku, która mówi o tym, że państwo to jest republiką wielopartyjną. Władza ustawodawcza leży w rękach dwuizbowego Zgromadzenia Powszechnego, składającego się z Senatu oraz Izby Reprezentantów. Głową państwa jest wybierany w wyborach powszechnych prezydent, którego kadencja trwa pięć lat. Władza wykonawcza przynależy do rządu, na którego czele stoi głowa państwa.

Duże Ogólnikos
Dlaczego właśnie „Urugwaj”? Mówi się, że nazwa ta wywodzi się z języka guarani, gdzie „urugua” oznacza owoce morza, skorupiaki oraz wodę. No dobrze, ale skoro już mowa o nazwie, to czym jest wspomniane w tytule Wicekrólestwo La Platy? Otóż  tą nazwę nosiła po prostu kolonia hiszpańska, która w 1776 roku została wydzielona z Wicekrólestwa Peru, aby móc ją lepiej chronić przed Brytyjczykami i Portugalczykami. Obejmowało ono Argentynę, Urugwaj, Paragwaj oraz Boliwię. Podstawą gospodarki Urugwaju jest rolnictwo,  a w szczególności uprawa pszenicy, kukurydzy, jęczmienia, sorgo, buraków cukrowych, batatów, ziemniaków, ryżu, drzew cytrusowych, winorośli oraz tytoniu szlachetnego. Każdy kto chce tam pojechać, powinien zaopatrzyć się w rozmówki polsko-hiszpańskie oraz do portfela włożyć peso urugwajskie, dzielące się na sto centésimos.


Media