czwartek, maj 30, 2024
środa, 27 luty 2013 13:35

Państwo centralnie równikowe. +Video

Niewielki kraj, który leży równocześnie na dwóch półkulach. Mowa oczywiście o Ekwadorze, który jest znany powszechnie tylko z jednej cechy: przechodzenia przez jego powierzchnię równika. Jednak to nie jedyny powód, który powinien skłonić Cię do zapoznania się z tym państwem. Chcesz poznać inne?
Równa geografia
Ekwador położony jest w Ameryce Południowej, nad Oceanem Spokojnym. Powstał w wyniku rozpadu Wielkiej Kolumbii w 1830 r. Graniczy z Kolumbią i Peru. Jego terytorium obejmuje zarówno ląd, jak też Wyspy Galapagos, będące jego największą atrakcją turystyczną. Jak można się domyślić, w kraju dominuje klimat równikowy suchy z wyróżniającymi się piętrami klimatycznymi. Wpływ na pogodę ma przede wszystkim zimny Prąd Peruwiański, skutecznie obniżający roczną sumę opadów.

Równa polityka
Na podstawie konstytucji z 2008 roku, Ekwador stał się republiką, na której czele stoi prezydent, będący jednocześnie szefem rządu. Władzę ustawodawczą sprawuje Zgromadzenie Narodowe, zastępujące Zgromadzenie Konstytucyjne ( rozwiązane z powodu licznych zarzutów korupcyjnych).

Równe ogóły
Wspomniana konstytucja jest już 20 tego kraju i wynikała z chęci zmiany ustroju gospodarczego, czego wynikiem było odrzucenie neoliberalizmu oraz poszerzenie władzy lewicowcom. Językiem urzędowym jest hiszpański, natomiast obowiązującą walutą... dolar amerykański, który wyparł w 2000 r. rodzime  sucre. Miało to zapobiec spadkowi PKB, jednak rezultat nie został osiągnięty.  

Media