środa, 27 luty 2013 13:35

Państwo centralnie równikowe. +Video

Niewielki kraj, który leży równocześnie na dwóch półkulach. Mowa oczywiście o Ekwadorze, który jest znany powszechnie tylko z jednej cechy: przechodzenia przez jego powierzchnię równika. Jednak to nie jedyny powód, który powinien skłonić Cię do zapoznania się z tym państwem. Chcesz poznać inne?
Równa geografia
Ekwador położony jest w Ameryce Południowej, nad Oceanem Spokojnym. Powstał w wyniku rozpadu Wielkiej Kolumbii w 1830 r. Graniczy z Kolumbią i Peru. Jego terytorium obejmuje zarówno ląd, jak też Wyspy Galapagos, będące jego największą atrakcją turystyczną. Jak można się domyślić, w kraju dominuje klimat równikowy suchy z wyróżniającymi się piętrami klimatycznymi. Wpływ na pogodę ma przede wszystkim zimny Prąd Peruwiański, skutecznie obniżający roczną sumę opadów.

Równa polityka
Na podstawie konstytucji z 2008 roku, Ekwador stał się republiką, na której czele stoi prezydent, będący jednocześnie szefem rządu. Władzę ustawodawczą sprawuje Zgromadzenie Narodowe, zastępujące Zgromadzenie Konstytucyjne ( rozwiązane z powodu licznych zarzutów korupcyjnych).

Równe ogóły
Wspomniana konstytucja jest już 20 tego kraju i wynikała z chęci zmiany ustroju gospodarczego, czego wynikiem było odrzucenie neoliberalizmu oraz poszerzenie władzy lewicowcom. Językiem urzędowym jest hiszpański, natomiast obowiązującą walutą... dolar amerykański, który wyparł w 2000 r. rodzime  sucre. Miało to zapobiec spadkowi PKB, jednak rezultat nie został osiągnięty.  

Czytany 1217 razy

Media

Horoskop

Ryby 19.II. - 20.III.

Ryby 19.II. - 20.III.

  „Marzenie o czymś nieprawdopodobnym ma własną nazwę. Nazywamy je nadzieją.” Jostein Gaarder dalej
Bliźnięta 22.V. - 20.VI.

Bliźnięta 22.V. - 20.VI.

„Jestem optymistą, ale optymistą, który bierze ze sobą płaszcz przeciwdeszczowy.” Harold Wilson dalej
Baran 21.III. - 20.IV.

Baran 21.III. - 20.IV.

  „Gdy cię mają wieszać, poproś o szklankę wody. Nigdy nie wiadomo, co się wydarzy, zanim przyniosą.” Andrzej Sapkowski dalej
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Turystyka i świat

  • 1