wtorek, kwiecień 16, 2024
środa, 05 wrzesień 2012 11:43

Kanada – wielki kraj, wielkiej suwerenności

W latach głębokiego PRL uznawana za drugą Ziemię Obiecaną. Kapitalizm, życie na odpowiednio wysokim poziomie i dość sympatyczne podejście do Polaków sprawiało, że każdy skrycie marzył o ucieczce za ocean. W dodatku taka podróż była o wiele łatwiejsza niż dostanie się do Stanów Zjednoczonych. Dlaczego? Przekonacie się niżej.
Kilka geograficznych słów
Kanada jest państwem położonym w Ameryce Północnej, jej stolicą jest Ottawa. Pod względem powierzchni jest drugim, zaraz po Rosji, największym państwem na świecie. Posiada stosunkową małą gęstość zaludnienia – jedynie 3,5 osób na kilometr kwadratowy. Graniczy z takimi państwami jak Stany Zjednoczone, Dania (granica na Grenlandii) oraz Francją (granica na wyspach Saint-Pierre i Miquelon).  Kanada w dużej części należy do strefy klimatu subpolarnego i polarnego, jednak na południu można zauważyć wpływ strefy umiarkowanej ciepłej.

Politycznie zakręceni
Nie każdy wie, że oficjalnie Kanada zaliczana jest jako monarchia konstytucyjna, na której czele stoi... królowa Wielkiej Brytanii Elżbieta II. Stało się tak na mocy uchwalonych przez parlament brytyjski dokumentów: Ustawy i tytułach królewskich i parlamentarnych z 1927 r. (utworzono w ten sposób osobną koronę dla Kanady) oraz Statut Westminsterski z 1931 r., który nadał Kanadzie suwerenność. Oznacza to, iż królowa brytyjska pełni jedynie funkcję reprezentacyjną na arenie międzynarodowej, a faktyczną władzę posiada premier i gubernator generalny Kanady. Kanada posiada własną Konstytucję z 1867 r., a o sprawach gospodarczych, obronnych i polityce monetarnej decyduje Parlament Kanady w porozumieniu z premierem.

Co warto wiedzieć?
W jaki sposób dogadać się z Kanadyjczykami? Bardzo łatwo – wystarczy władać jednym z dwóch urzędowych języków, którymi są angielski i francuski. Dlaczego akurat te? Ponieważ przed I wojną światową Kanada była zaliczana do kolonii francuskiej, natomiast w okresie międzywojennym głową państwa został król Wielkiej Brytanii. Warto jednak zaznaczyć, że są to języki oficjalne, natomiast w niektórych rejonach kraju (w których dominuje dana mniejszość) bez trudu możemy się porozumieć w takich językach jak: niemiecki, włoski, polski, grecki, chiński lub hiszpański. Walutą, którą należy posługiwać się na terenie Kanady jest dolar kanadyjski, dzielący się na 100 centów. Bardzo ważną informacją jest fakt, iż  do Kanady Polacy nie potrzebują mieć wiz – możemy do niej latać praktycznie bez ograniczeń.

Media