niedziela, 08 grudzień 2019 11:42

Poczet papieży i ciekawostki - Franciszek, Benedykt XVI, Jan Paweł II i Jan Paweł I

Poczet papieży i ciekawostki Poczet papieży i ciekawostki

Jak wiadomo, od samego początku istnienia chrześcijaństwa, aż do dziś głową kościoła jest Papież. Papież pełni bardzo ważną funkcję w Kościele Katolickim. Kraj jego pochodzenia nie jest ważny, ponieważ dla każdego z nich liczy się tylko dobro kościoła oraz wszystkich katolików. Pierwszym papieżem był Św. Piotr Apostoł, natomiast obecnym jest Franciszek. Poniżej przedstawiamy sylwetki kilku z nich

 

Papież Franciszek - życie i ciekawostki

Jorge Mario Bergoglio urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires. Obecnie ma osiemdziesiąt dwa lata. Jest to argentyński duchowny oraz głowa kościoła od 13 marca 2013 roku. Krajami jego działania są Argentyna i Watykan. Również jak poprzedni papież napisał kilka książek w oparciu o swoją silną wiarę w Boga, np. Laudato si', Evangelii gaudium, Amorias laetitia oraz dzieci piszą listy, papież Franciszek odpowiada. Rodzina Papieża liczyła pięcioro dzieci oraz dwoje rodziców. Byli nimi Mario oraz Regina Bergoglio. Studiował w seminarium w Villa Devoto koło Buenos Aires. Święcenia kapłańskie przyjął 13 grudnia 1969, natomiast 22 kwietnia 1973 złożył wieczystą profesję. Życie papieża od samego początku było bardzo ciekawe, ale jednak nie zawsze takie łatwe. Musiał pokonać wiele przeszkód, aby znaleźć się w tym miejscu, w którym jest właśnie teraz.

Papież Franciszek ciekawostki

Franciszek jest z kolei 266 papieżem na przełomie kilkunastu wieków kościoła rzymsko-katolickiego. Jego największymi atutami jest skromność oraz gorliwa wiara. Posługuje się on następującymi językami: hiszpańskim, włoskim, niemieckim, francuskim, portugalskim, a także łaciną. Papież żyje tylko z jednym płucem, a przyczyną tego było bardzo silne zapalenie płuc. Z wykształcenie jest chemikiem. Przez większość czasu prowadził bardzo skromne życie. Franciszek jest pierwszym papieżem spoza Europy, ale mimo to bardzo dobrze pełni swoją powierzoną funkcję w kościele. Nie lubi on poruszać się kuloodpornym papamobile, który jest bardzo bezpieczny.

Film o wizycie Franciszka na Wawelu

 

Papież Benedykt XVI - życie i ciekawostki

 

Joseph Aloisius Ratzinger to prawdziwe imię i nazwisko papieża Benedykta XVI. Urodził się 19 kwietnia 1927 roku w Marktl. Niemieckim duchowny oraz arcybiskup metropolii Monachium i Freising. W obecnym czasie ma on już dziewięćdziesiąt dwa lata i nadal bardzo dobrze wygląda. Od 28 lutego 2013 roku jest on emerytowanym papieżem, który dobrowolnie zrzekł się swojego urzędu. Krajami jego działania były Niemcy oraz Watykan, których bardzo mocno wspierał duchowo.

Papież Benedykt VII ciekawostki

Okres sprawowania papieża Benedykta XVI liczył, aż osiem lat- od 19 kwietnia 2005 roku do 28 lutego 2013 roku. Jako człowiek wierzący oraz głowa kościoła wyznawał katolicyzm i był bardzo gorliwym katolikiem. Napisał wiele wartościowych książek liturgicznych, które zawierają ważne treści związane z wiarą oraz ukazujące biografię Jezusa Chrystusa, np. wprowadzenie do chrześcijaństwa, Duch liturgii, Jezus z Nazaretu oraz Caritas in veritate. Można je oczywiście kupić praktycznie wszędzie. Joseph Aloisius Ratzinger był papieżem bardzo angażującym się w sprawy kościoła oraz wszystkich wierzących. Swoją gorliwą modlitwą pomagał, tym najbardziej potrzebującym.

Wybór Benedykta XVI na Papieża - film

 

 

Papież Jan Paweł II - życie i ciekawostki

 

Jan Paweł II potrzebuje większego artykułu na swój temat. To Polak godny i święty. Wizerunek Jana Pawła II w przedstawiony jest w serwisie Piraju.pl tutaj https://piraju.pl/wiara/wizerunek-jana-pawla-2.html

 

 Papież Jan Paweł I - życie i ciekawostki

 

Albino Luciani, był włoskim duchownym rzymskokatolickim. Urodził się 17 października 1912 roku w Canale d'Agardo- Włochy. Zmarł 28 września 1978 roku, przeżywając sześćdziesiąt sześć lat. Miejscem jego pochowku jest Bazylika Świętego Piotra znajdująca się w Watykanie. Miał trójkę rodzeństwa: Antoninę Luciani, Federico Luciani oraz Edoardo Luciani. 26 sierpnia 1978 roku został wybrany na papieża i przyjął podwójne imię Jana Pawła, na cześć dwóch poprzedników. Papieski urząd pełni tylko trzydzieści trzy lata, gdyż zmarł na atak serca. W czasie tak krótkiego sprawowania się w roli papieża zyskał wielu sympatyków. Był przez wszystkich bardzo pozytywnie odbierany. Papież Jan Paweł I wygłosił jedenaście homilii oraz przemówień, odprawił pięć nabożeństw na Anioł Pański. Nie zdążył niestety przedstawić swoich głównych zamierzeń pontyfikatu.

Papiez Jan Paweł I ciekawostki

Film o Janie Pawle I

Jan Paweł I wydał kilkanaście książek, a są nimi między innymi:

  • Come il Padre ha me cosi io mando vaoi: Libro sinodale,
  • Venezia 1973-1974. Discorsi, scritti, articoli,
  • Ave Maria,
  • Roma 1978. Discorsi, scritti, articoli.

Krajami działania tego papieża były Włochy, a także Watykan. Po jego śmierci pojawiło się naprawdę wiele różnych teorii spiskowych, które sugerowały jego otrucie. Herb Jana Pawła I składa się z dwóch części. Na białej znajduje się lew, natomiast na niebieskiej sześć gór oraz trzy złote gwiazdy. W listopadzie 2003 roku papież Jan Paweł II rozpoczął beatyfikację Jana Pawła I. Natomiast w 2017 roku papież Franciszek zatwierdził dekret o heroiczności jego cnót.

Poprzednimi papieżami w XX wielu byli:

  • Paweł VI (21.06.1963 – 06.08.1978)
  • Jan XXIII (28.10.1958 – 03.06.1963)
  • Pius XII (02.03.1939 – 09.10.1958)
  • Pius XI (06.02.1922 – 10.02.1939)
  • Benedykt XV (03.09.1914 – 22.01.1922)
  • Pius X (04.08.1903 – 20.08.1914)
Wyświetlony 1761 razy
© 2013-2019 by SN2.EU