piątek, maj 24, 2024
środa, 04 wrzesień 2013 14:20

Przestępcze Południe USA

Tzw. pas biblijny to fascynujący region Stanów Zjednoczonych, który ciągnie się od Karoliny Południowej i Północnej po Luizjanę i Tennessee. W większości zamieszkują go konserwatywni wyznawcy protestantyzmu, którzy pieczołowicie dbają o zachowanie swojej odrębności kulturowej. Co ciekawe, z jakiegoś powodu ziemie te stały się również wylęgarnią przestępców

, których wyczyny stanowią gotowe historie dla pisarzy i filmowców. Już we wrześniu, dzięki programowi „Przerwana sielanka” na kanale ID, widzowie poznają najbardziej pasjonujące kryminalne opowieści z Głębokiego Południa USA.

W rolę przewodniczki po mrocznych zakamarkach lubieżnego świata, w którym słabości ludzkiej natury stają się podłożem do popełniania morderstw z zimną krwią, wciela się Shanna Forrestall. Aktorka urodziła się i wychowała w małej miejscowości Gonzales leżącej między Baton Rouge a Nowym Orleanem, więc doskonale zna specyfikę „pasa biblijnego” i panujących tam relacji międzyludzkich. Za kurtyną gościnności, wytwornych manier czy przywiązania do wartości religijnych nierzadko kryją się bowiem patologie i zło w swojej najgorszej postaci. W każdej, nawet najbardziej szanowanej rodzinie, znajdzie się czarna owca, która potrafi zepsuć jej dobrą reputację.

Oglądający program poznają m.in. kulisy sprawy Melissy Mooney. Kobieta po rozwodzie wraz z córeczką przeniosła się do Wilmington w Karolinie Północnej i rozpoczęła pracę jako sekretarka w lokalnym oddziale FBI. Kiedy 6 sierpnia 1999 roku nie pojawiła się w pracy, jej koledzy wiedzieli, że musiało stać się coś złego. Nie mylili się. Agenci po udaniu się do domu kobiety znaleźli jej ciało pośród nierozpakowanych jeszcze pudeł z rzeczami. Najgorsze było jednak to, że nigdzie nie mogli znaleźć dziecka. Cała sytuacja była tym bardziej dziwna, że Melissa dopiero co przybyła do miasta i nie miała czasu, aby narobić sobie wrogów. A może jednak miała? Czy udało się wyjaśnić zagadkę jej śmierci i odnaleźć zaginioną dziewczynkę?

W kolejnych odcinkach „Przerwanej sielanki” na kanale ID nie zabraknie opowieści o seryjnych mordercach, kobietach modliszkach, fatalnych zauroczeniach czy zakończonych rozlewem krwi konfliktach rodzinnych. Widzowie na pewno nie będą mogli narzekać na brak emocji i wrażeń. A przy okazji będą mieli niepowtarzalną okazję dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy o kulturze Południa USA.

Przerwana sielanka
(ang. Southern Fried Homicide)
Premiera: w sobotę, 7 września, o godz. 22.30 na kanale ID
Emisja kolejnych odcinków: soboty, o godz. 22.30