środa, 23 marzec 2011 21:36

Łysienie a depresja u mężczyzn

Łysienie typu męskiego może pojawić się u mężczyzn w bardzo młodym wieku – często już po osiemnastych urodzinach chłopcy z przerażeniem odkrywają pojawiające się u siebie na włosach zakola.

Wiele badań nad męską psychiką potwierdza jedno – największy stres, największy problem w męskiej psychice rodzi się właśnie z powodu łysienia. Podczas wielu takich badań  przeprowadzonych na całym świecie zestawiano problem z łysieniem z różnymi poważnymi chorobami – żadna z nich nie była aż tak stresogenna jak łysina.

Dlaczego tak się dzieje, że do depresji potrafi doprowadzić łysina, a nie jakaś poważna, nawet zagrażająca życiu choroba? Otóż, na pewno na ten stan mają wpływ media kreująca ideał  męskiej urody – zazwyczaj gwiazdy maja imponujące fryzury. Drugi aspekt tej sprawy to poczucie, że łysienie wiąże się ze starością, chociaż, jak wspomniano tu na początku, łysienie androgenowe może zacząć się już u nastolatka.

Mężczyzna, który zaczyna łysieć boi się również odrzucenia, że będzie traktowany jak facet drugiego sortu – zaczyna on wokół siebie dostrzegać setki mężczyzn z pięknymi włosami. Zresztą  można zauważyć logiczna prawidłowość, że stres związany z łysieniem jest większy u młodszych mężczyzn niż tych bliżej sześćdziesiątki, którzy, przynajmniej na zewnątrz, zdają się mniej przejmować stanem swojej fryzury, na pewno nie okazują tego w tak wyraźny sposób. To godzenie wynika z faktu, że przez wieki uznawano łysinę u starszych mężczyzn a coś naturalnego, z czym nie można walczyć.

Bardzo często otoczenie nie zdaje sobie sprawy, co przeżywa łysiejący mężczyzna. Wielu panów nie mówi nic na temat swoich problemów z wypadaniem włosów, ale tłamsi w sobie ten problem, co jeszcze pogłębia stres, wprowadza mężczyznę w większą depresję i powoduje, że mężczyzna wycofuje się z życia. Odkąd popularny stał się internet jest nieco łatwiej, ponieważ teraz wielu panów tam szuka pomocy, daje on możliwość anonimowego wyłożenia problemu i szukania pomocy oraz poznania w sieci innych osób z takim problemem..

Łysiejący mężczyźni szukają wszelkich metod ratowania swoich włosów. Podejmują heroiczną walkę o swoją fryzurę. Szukają w necie  nowych leków, metod. Wielu z nich gotowych jest poddać się skomplikowanym zabiegom, sprowadzić lek dający nadzieję na odrost włosów z przysłowiowego końca świata.

Powodem, dla którego część mężczyzn godzi się na łysinę jest brak systematyczności – tego wymagają współczesne metody zapobiegania męskiemu łysieniu. Preparaty do wcierania zazwyczaj trzeba stosować dwa razy dziennie, są również tabletki na przykład z finasterydem, które się po prostu łyka, ale bez stosowania  wcierek te preparaty mogą okazać się mało skuteczne.

Wielu mężczyzn z ulga przyjęło modę na zupełnie łyse głowy – ale moda ma to do siebie, że przemija i teraz rzadko który mężczyzna goli się na łyso, jeśli ma nieprzerzedzone łysiną włosy. Kiedyś  mężczyźni  dorabiali do łysienia  teorię, że łysi są bardziej seksowni, ponieważ w ich organizmie jest więcej męskiego hormonu – testosteronu. Niestety nauka obaliła tę teorię i wiadomo, że łysienie  nie jest związane z ilością testosteronu w organizmie, ale od obecności enzymu, który  przekształca męski w hormon w DHT.

Jeszcze kilka lat temu nikt głośno nie mówił, jakie psychiczne cierpienia powoduje u mężczyzn łysienie. Teraz  jest o tym coraz głośniej. Często poczucie własnej niedoskonałości związanej z łysieniem jest tak silne, że  mężczyzna popada w depresję, mimo że wszyscy akceptują jego nowy wizerunek, nawet, gdy kobiety nadal go adorują, a ukochana cały czas zapewnia o miłości. Zresztą wielu mężczyzn zapomina o jednym – łysina u mężczyzn jest w pełni akceptowana, a co więcej  niemal żadnej kobiecie nie przeszkadza ten męski defekcik, a co więcej jest sporo wielbicielek męskich łysin.

Warto, by w pismach dla kobiet, w portalach dla pań przypominano im, że ich mężczyźni bardzo przeżywają problemy z łysieniem, że  stanowi to dla nich ogromne obciążenie psychiczne. Panie są osobami, które mogą pomóc mężczyznom w pogodzeniu się z tym, co przynosi im natura. Nie zawsze warto ciężko pracować nad odzyskaniem utraconych włosów.

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men

Wyświetlony 2618 razy
© 2013-2019 by SN2.EU